Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V čase, keď sa v Colorade usadzuje zimný chlad a teploty klesajú hlboko pod bod mrazu, je mesto Kremmling dôkazom odolnosti elektrických autobusov. V oblasti, kde v zimných mesiacoch vládne krutý mráz a ľadový vietor, elektrické autobusy školského obvodu West Grand nielenže prežívajú v drsných podmienkach, ale stali sa šampiónmi efektívnosti a spoľahlivosti, pričom zosmiešňujú aj svojich dieselových predchodcov. Na tému upozornil Electrek.

Dieselovým autobusom vytreli zrak

Hoci sa obavy z výkonu elektrických vozidiel v extrémnych poveternostných podmienkach pravidelne dostávajú na titulné stránky novín v rôznych odtieňoch negatívneho svetla, skúsenosti z Kremmlingu hovoria o inom. Na rozdiel od problémov, ktorým čelili niektorí majitelia elektromobilov v Číne, kde sa problémy s nabíjaním stali predmetom sporov, elektrické školské autobusy v Colorade sa vzopreli očakávaniam.

Casey Becker, zástupca Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA), zdôrazňuje pozoruhodný výkon týchto autobusov, najmä pri teplotách pod bodom mrazu. „Vidíme, že tieto autobusy si v chladnom počasí počínajú skvele; aj keď je zima, stále si udržujú nabitie batérie,“ uviedol Becker.

Pre Bethany Aurinwhenovú, riaditeľku dopravy v školskom obvode West Grand, je spoľahlivosť elektrických autobusov zmenou hry. „Väčšinu zimy je 30 až 35 stupňov pod nulou,“ poznamenala Aurinwhenová. „Keď je do 20 stupňov pod nulou, je to dobrý deň a (elektrický školský autobus) funguje veľmi dobre.

Midjourney/Facebook/Lubo Žiško

Bude takto vyzerať budúcnosť hromadnej dopravy?

Úspech programu elektrického autobusu v Kremmlingu si získal pozornosť aj za hranicami štátu. Miestna televízia NBC 9News nedávno priniesla reportáž, v ktorej vyzdvihla účinnosť týchto autobusov a ukázala ich schopnosť ľahko prekonávať zradné zimné podmienky.

Rozhodujúca pre zavedenie elektrických autobusov v regióne bola podpora zo strany vládnych agentúr. Pri financovaní týchto ekologických iniciatív zohrali kľúčovú úlohu granty od EPA a coloradského ministerstva zdravotníctva a životného prostredia (CDPHE). Investície do elektrických autobusov ale očividne nie sú len v súlade s environmentálnymi cieľmi, ale riešia aj praktické problémy, ako je spoľahlivosť dopravy v drsných zimných klimatických podmienkach.

Pri pohľade do budúcnosti sa ukazuje, že dynamika elektrifikácie v doprave sa nespomalí. S plánmi na nasadenie ďalších 49 elektrických školských autobusov v deviatich školských obvodoch v Colorade vrátane ďalších jednotiek určených pre Kremmling sa črtá, ako zrejme bude vyzerať budúcnosť hromadnej dopravy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú