Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V súčasnosti je planéta Mars domovom robotov, sond, skál a prachu. Či mala niekedy planéta prijateľnú klímu na to, aby tu bola voda v tekutom stave, je predmetom rôznych štúdií a názory vedcov sa v tomto smere odlišujú. Portál Engadget ale prišiel s informáciou, že nová štúdia predpokladá prítomnosť oceánu a dokonca zverejnil aj dôkazy o tom, že pred miliardami rokov zachvátilo územie cunami. 

Keďže je planéta Mars naším najbližším cieľom vesmírnej kolonizácie, vedci sa snažia zistiť o „červenej planéte“ čo najviac informácií. Predmetom skúmania nie sú len súčasné podmienky, ale snahou je zistiť aj to, ako planéta vyzerala v dávnej minulosti. Najväčšou záhadou je teória, či sa na Marse nachádzala voda v kvapalnom skupenstve.

Aj keď sa názory vedeckej obce v tomto odlišujú, existuje niekoľko indícií, že Mars bol kedysi domovom oceánov. Naznačuje to aj kráter Lomonosov, ktorý sa nachádza na severe a vykazuje známky toho, že meteor, ktorý ho spôsobil, dopadol do oceánu, čo  vyvolalo obrovskú vlnu cunami.

Miliardy rokov dozadu

Súčasná podoba Marsu nepredstavuje pre ľudí vhodné podmienky na život. Najnovšie publikované teórie však poukazujú na to, že planéta mohla mať dostatočne prijateľné podnebie na to, aby sa tu vyskytovala povrchová voda. Už dlhšie existujú dôkazy o tom, že pod povrchom sa nachádzajú ložiská ľadu, ktoré môžu pochádzať práve z niekdajších oceánov. Podľa NY Times vedci poukázali na delty riek, skreslené pobrežia a rôzne ďalšie stopy, ktoré naznačujú prítomnosť oceánu. Tieto stopy mali vzniknúť dopadom meteoru do oceánu, čo potom spustilo obrovskú vlnu cunami.

ESO/M. Kornmesser: Názory o prítomnosti povrchovej vody na Marse sa medzi vedcami líšia

Naznačuje to aj južný okraj kráteru, kde je akási diera, odkiaľ mala ustupovať voda. Ešte v roku 2017 sa vytvorili počítačové simulácie, ktoré skúmali možný vplyv cunami na formovanie terénu a „pobreží“. Prípadný oceán mal mať hĺbku podobnú, akú majú oceány na Zemi. Jeho prítomnosť na planéte sa však odhaduje približne 3,7 miliardy rokov dozadu.

JPL/NASA: Kráter Lomonosov s veľkosťou približne 150 km

No aj samotní vedci priznávajú, že neexistujú jednoznačné dôkazy o tom, že sa na severe planéty nachádzal niekedy v minulosti oceán. Ide len o akúsi teóriu, ktorej pravdivosť budú skúmať v nasledujúcich rokoch. Aby sa naplnila, je potrebných ešte množstvo dôkazov, na ktorých zber sa budú špecializovať aj niektoré budúce misie na Mars.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú