Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Nedávna analýza spoločnosti Twitter odhalila viac ako 50 000 účtov prepojených s Ruskom, ktoré aktívne zdieľali materiál súvisiaci s voľbami v USA. Z tohto počtu bolo viac ako 13 000 robotizovaných.

Voľby sa konali ešte v roku 2016 a súpermi boli Donald Trump a Hillary Clintonová. Tieto falošné účty mali zohrať významnú úlohu pri šírení dezinformácií a propagandistických správ, ktoré uprednostňovali Donalda Trumpa a kritizovali Clintonovú. Celkový počet predstavoval 50 258 účtov, z ktorých 13 512 boli robotizované.

Výrazný vplyv na výsledok volieb

Všetky tieto informácie uvernil Twitter včera na svojom blogu. V ňom spoločnosť uviedla, že tieto účty predstavovali približne 0,016 % všetkých používateľov platformy v tom čase, no zdôraznila závažnosť situácie. Takáto činnosť má predstavovať výzvu pre všetky demokratické spoločnosti. Samotný Twitter robí všetko preto, aby takéto účty čo najrýchlejšie vymazal.

Falošné účty mali systematicky šíriť dezinformácie, propaganistické posolstvá, vyzdvihovať D. Trumpa a znevažovať H. Clintonovú. Jeho mohutné sledovanie na Twitteri spôsobilo, že ak aj zverejnil nejaký sporný obsah, masové zdieľanie spôsobilo, že to ľudia začali brať ako fakt (davová psychóza). Okrem účtov podporujúcich Trumpa bolo odhalených 1062 účtov (takisto prepojených s Ruskom), ktoré podporovali Írsku republikánsku armádu (IRA). Jedná sa o polovojenskú organizáciu, ktoré vznikla v roku 1919 zo zvyšku rebelských jednotiek írskych dobrovoľníkov. Jej hlavným cieľom je dosiahnúť nezávislosť Írska.

Nenechaj si ujsť!
Donald Trump opäť perlil. Spojené štáty podľa neho „doručili“ Nórsku stíhačky F-52 z Call of Duty

Technologické spoločnosti sú kvôli takýmto prípadom silne kritizované, že majú nad používateľmi nedostatočný dohľad, čo spôsobuje šírenie klamlivých správ a propagandy. Len minulý týždeň spoločnosť Facebook oznámila, že vylepší svoj algoritmus, ktorý obmedzí obsah zo spravodajských organizácií a zoradí novinky na základe toho, čo používatelia považujú za dôveryhodný zdroj.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú