Rovnako ako pre iné veľké sociálne siete, aj pre Twitter pracuje veľké množstvo zamestnancov, ktorí disponujú rôznymi právami. Dokonca aj pracovníci zákazníckej podpory majú oprávnenia ako kmeňoví zamestnanci, čo sa tentokrát Twitteru vypomstilo. Kvôli chybe externého zamestnanca prišiel americký prezident Donald Trump o svoj účet na Twitteri, no spoločnosť už incident prešetruje.

Odstrániť účet na Twitteri americkému prezidentovi, jednému z najmocnejších ľudí planéty, je neslýchané a tobôž, keď vinu za to nesie pracovník na podpore zákazníkov. Mnohí po tejto chybe externého zamestnanca spoločnosti začali spochybňovať snahu Twitteru bezpečne spravovať účty všetkých používateľov. Ako teda mohlo k tomuto incidentu dôjsť?

Zákaznícka podpora uškodila americkému prezidentovi

Odpoveď je jednoduchá. Aj taký pracovník na zákazníckej podpore disponoval dostatočnými oprávneniami, aby mohol zrušiť profil Donalda Trumpa. Rovnaké práva majú mnohí zamestnanci Twitteru. Tí môžu kedykoľvek vymazať účet, alebo príspevok používateľa, ktorý by tým porušoval pravidlá či šíril nevhodný obsah. Nič z toho sa však neudialo v prípade amerického prezidenta, ktorý si tweetovanie veľmi obľúbil. K odstráneniu účtu používateľa pracovník dokonca nemusí ani vedieť programovať.

Systém na správu účtov totiž zahŕňa aj grafické prostredie, s ktorým je vymazanie profilu úplná hračka aj pre externého zamestnanca. Paradoxom však je, že externí zamestnanci, ktorí disponujú mnohými oprávneniami ako tí kmeňoví, sa nemôžu zúčastniť tzv. „Tea Time“ stretnutí s manažérmi spoločnosti. Twitter by tak mal prehodnotiť svoju politiku bezpečnosti a najmä oprávnenia, ktoré udeľuje jednotlivým zamestnancom. Účet amerického prezidenta bol na jeho potešenie po chvíli opäť obnovený.

Twitter pochybil

Ak by však chcel nad ním niekto prevziať úplnú moc, musel by obnoviť priradený e-mail a vytvoriť nové heslo, ktorým by sa do profilu prihlásil. Prístup k resetovaniu používateľských účtov však má našťastie omnoho menej pracovníkov.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk provokoval jedného z najväčších konkurentov Tesly. Na Twitteri lietali miliardy dolárov

Niektoré profily môžu byť zabezpečené dvojfaktorovým overovaním, s ktorým je obnovenie hesla bez prístupu k telefónnemu číslu takmer nemožné. V každom prípade by sa takáto situácia, keď o svoj účet prišiel jeden z najdôležitejších tweeterov, už nemala opakovať. Twitter tak musí zvýšiť svoju firemnú bezpečnosť a nerozdávať oprávnenia ktorýmkoľvek zamestnancov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom