Európska komisia sa rozhodla predstaviť svoj nový návrh, ktorým chce pomôcť napĺňaniu klimatických cieľov za účelom prevencie klimatickej katastrofy, ktorá je čoraz bližšie a už dnes vidíme jej reálne následky. Bežného občana však tento návrh zrejme nepoteší.

Ako píše Európska komisia vo svojej tlačovej správe, všetky novopostavené neobytné domy nesmú už od roku 2027 produkovať žiadne emisie. Ako ďalej vysvetľuje, takáto budova musí mať čo najnižšiu energetickú spotrebu, musí byť z čo najväčšej časti poháňaná obnoviteľnými zdrojmi a podobne.

Má to vôbec zmysel?

Kým účel je jasný, úmysel dobrý a kvôli blížiacej sa klimatickej katastrofe je nutné zatlačiť na pílu, máme tu predsa len istý problém. Takéto nové domy majú totiž využívať na vykurovanie napríklad ekologicky vyrobený vodík, teda taký, ktorý sa získava z vody elektrolýzou, ktorá spotrebúva elektrickú energiu vyrobenú obnoviteľnými zdrojmi, teda najmä slnečným žiarením.

5GBioShield

Avšak v dnešnej dobe je len zlomok dostupného vodíka vyrábaný takýmto spôsobom a je prakticky nemožné, aby sa tento pomer do roku 2027 zásadne prevrátil. Čo to znamená v praxi? Teórií je akiste mnoho, s istotou to však zatiaľ nedokáže povedať nik.

Ako ďalej vysvetľuje Argusmedia, pre obytné domy platí toto pravidlo od roku 2030. Od využívania vodíka v osobnej automobilovej doprave už Európska únia ruka dáva preč, stále ním však chce poháňať množstvo nákladných áut a je preto nutné, aby sme čo najskôr vybudovali množstvo tovární na jeho výrobu ekologickou cestou.

Ohromná potreba renovácie

Nové budovy sú už tak vystavené ohromnému množstvu smerníc a pravidiel, z ktorých mnohé sa týkajú práve ich efektivity. Ako však dodáva Európska komisia, je potrebné zrenovovať až 15 % budov s najhoršími emisnými hodnotami vo všetkých členských štátoch a dostať ich aspoň na úroveň F do roku 2027.

Freepik

Nové Energetické výkonnostné certifikáty hodnotia budovy do kategórií od A po G. Budovy v Európe tvoria až 40 % energetickej spotreby, pričom kúrenie, chladenie a ohrev vody zodpovedajú až za 80 % energie, ktorú domácnosti spotrebujú.

Okrem iného tak nesmú štáty od roku 2027 poskytovať dotácie na plynové kotly, naďalej však ide len o návrh, ohľadom ktorého budú členské krajiny rokovať a je možné očakávať aj zásadné zmeny.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú