V dnešných dňoch disponujú výrobcovia obrovským množstvom citlivých informácií o používateľoch, ktoré sa snažia uchovávať v čo najväčšom bezpečí. Na prílišnú dôveru svojim dodávateľom však teraz doplatil jeden z najväčších – Apple. Zamestnanci dodávateľských firiem sa totiž postarali o poriadny škandál, keď ukradli milióny údajov o používateľoch iPhonov.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Tieto správy zverejnili úrady v Číne potom, čo odhalili skupinu podvodníkov. Tí z databáz Apple ukradli milióny citlivých údajov o majiteľoch smartfónov tejto spoločnosti. Zlodeji sa sústredili najmä na odcudzenie mien, telefónnych čísel a údajov Apple ID. Práve pomocou neho sa používatelia prihlasujú do všetkých služieb, ktoré im gigant ponúka. Všetky tieto získané informácie podvodníci následne predávali na čiernom trhu. Cena za údaje o jednej osobe sa pohybovala od 1,30 € až do 10,50 €, pričom sa im podarilo dokopy na týchto podvodoch získať viac ako 6,5 milióna eur.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Notebooky od HP sledujú aktivitu používateľa. Zaznamenávajú stláčanie kláves

Zatiaľ však nie je jasné, či patrili ukradnuté údaje iba čínskym majiteľom, alebo sa problém týka aj používateľov v iných krajinách. Zatknutiu podozrivých osôb predchádzali až 4 mesiace dôsledných príprav. Úrady potom počas akcie za mreže posadili obvinených z provincií Zhejiang, Guangdong, Jiangsu a Fujian. Všetci z nich boli zamestnancami dodávateľských firiem Applu, vďaka čomu tak mali prístup k citlivým informáciám o jeho zákazníkoch. V Číne nie sú takého podvody ničím nezvyčajným, no tomto prípade sa zlodeji sústredili najmä na majiteľov iPhonov z dôvodu, že sú bohatší ako vlastníci lacnejších „čínskych“ smartfónov.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
100%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]