Od predstavenia nových Apple smartfónov nás delí už len zopár týždňov a mnohí fanúšikovia sa už tešia, čo všetko nové iPhony so sebou prinesú. Najvýraznejšie vylepšenia sa mali udiať po stránke hardvéru, kde uvidíme aj nový procesor A12. Dodávateľa tohto čipu napadli hackeri, ktorí svojim útokom prerušili výrobu kľúčového komponentu a ohrozili tak príchod nových Apple smartfónov na trh.

Kalifornský gigant sa pri výrobe svojich iPhonov spolieha hneď na niekoľkých dodávateľov, ktorí sa starajú o kompletizáciu a výrobu jednotlivých dielov. Pre produkciu nových procesorov Apple A12 si spoločnosť vybrala firmu TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Práve tá má na svedomí tiež výrobu čipov A11 Bionic, ktoré môžeme nájsť v aktuálnych iPhonoch. Tie však už čoskoro nahradí nová generácia, ktorá prinesie ešte výkonnejší kus kremíka.

Včasný príchod nových iPhonov na trh bol ohrozený hackermi

Kedysi sa Apple spoliehal pri výrobe procesorov na kórejský Samsung, no neskôr si zvolil spoločnosť TSMC, ktorá nemala s výrobou tohto komponentu žiadne problémy, teda až doteraz. Pred pár dňami totiž produkciu čipu A12 pre pripravované iPhony narušil útok hackerov, ktorý ovplyvnil už spustenú výrobu.

Spoločnosť síce zabránila šíreniu tohto vírusu, no ten predsa len dokázal zasiahnuť mnohé časti výrobnej linky. Rozsah škôd, ktoré tento útok napáchal, bude známy až zajtra. Tento dodávateľ Applu zatiaľ dokázal obnoviť výrobu v niektorých fabrikách, no ďalšie výrobné haly budú opäť spustené od pondelka.

Zobraziť celú galériu (1)
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

Nenechaj si ujsť
Prichádza ďalší míľnik vo výrobe procesorov. 7 nm kúsky uvidíme už tento rok a monopol si zobrala jediná spoločnosť

Ani po opätovnom spustení výroby však nie je problém zďaleka zažehnaný. Útok mal na produkciu procesora A12 značný dopad a linky, ktoré tento kremík vyrábajú, bude znova potrebné nastaviť a vyladiť. Nateraz tak nie je známe, kedy sa spoločnosti TSMC podarí naplno obnoviť produkciu tohto čipu. Ide však o prvý takýto prípad. Útok na firmu pritom priznala aj šéfka financií, Lora Ho.

Firma TSMC bola vírusmi napadnutá aj v minulosti, no toto je prvý prípad, kedy vírus dokázal ovplyvniť naše výrobné linky.“ -Lora Ho, CFO Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

Doteraz však nie je známe ani to, ktorý z hackerov, alebo aká organizácia je za tento útok zodpovedná. Jedno je však jasné, a to, že výroba v TSMC bola výrazne narušená, čo spôsobilo obrovské škody aj pre samotný Apple. Oneskorenie dodávok procesorov A12 totiž môže mať za následok neskorší príchod prvých tohtoročných iPhonov na trh.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú