So stále negatívnejšími správami o znečisťovaní ovzdušia chce bojovať spoločnosť, ktorej plánom je zachytávať oxid uhličitý v takom množstve ako by to dokázali desiatky miliónov stromov. Do tejto technológie pritom investujú aj giganti zo Silicon Valley, medzi ktorými nechýba Microsoft na čele s Billom Gatesom a ďalší sponzori, informuje Electrek.

Spoločnosť Carbon Engineering teraz vyzbierala dostatok financií, aby mohla začať s realizáciou svojho plánu a vybudovať továreň na čistenie vzduchu. Firma pôsobiaca v Britskej Kolumbii ohlásila skvelé správy. V boji proti znečisťovaniu vzduchu chce ukázať novinku, ktorá zvládne to, čo 40 miliónov stromov ročne. Množstvo zachyteného oxidu uhličitého sa bude po spustení prevádzky počítať na tony, no aj tento odpad nájde svoje využitie.

Jedinečný nápad si získal veľkú pozornosť

Továreň pre čistenie vzduchu bude mať rozlohu viac ako 121 000 m2 a zachytiť môže až 1 megatonu CO2 ročne. Také množstvo oxidu uhličitého však bude potrebné niekde uskladniť. Spoločnosť už teraz prezradila, že ho bude bezpečne skladovať pod zemou, no taktiež tento materiál využije v inovatívnom procese, kedy sa premení na palivo pre autá so spaľovacími motormi, informoval Futurism. Pokiaľ sa podarí túto prevádzku rozbehnúť naplno, spoločnosť verí, že sa jej podarí vytvoriť akúsi „slučku“ karbónových emisií.

Nenechaj si ujsť
Špeciálne vyvinutá rastlina dokáže čistiť vzduch v domácnosti. Zničí všetky škodlivé látky

Tie budú vypúšťané z výfukov a zachytávané v továrni, aby sa znova dostali do áut. Hoci je tento startup ešte pomerne malý, svojou víziou dokázal prilákať veľkých investorov, ktorí doň celkovo investovali už 68 miliónov dolárov. Na zozname pritom nájdeme aj Billa Gatesa, zakladateľa Natural Resources, Murraya Edwardsa, ale tiež kapitálový fond First Round Capital a ťažobnú spoločnosť BHP Group, informoval National Post. Záujem o toto inovatívne riešenie problému pretrvávajúceho dlhé desiatky rokov tak zaujal celý svet, ktorý sa môže neskôr dočkať menej znečisteného ovzdušia.

Nadmerné množstvo CO2 však spoločnosť plánuje predávať. V budúcnosti by tak 1 tona oxidu uhličitého mohla stáť približne 100 dolárov. Aj keď ide o jedinečný a skvelý nápad ako pomôcť našej planéte a popritom aj niečo zarobiť, čistenie ovzdušia zachytávaním CO2 zrejme nezastaví klimatické zmeny a taktiež nebude podporovať rýchlo sa rozvíjajúce obnoviteľné zdroje energie. Vo veľkom merítku však ide o skutočne užitočný spôsob ako odľahčiť už tak znečistený vzduch od množstva škodlivého oxidu uhličitého.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom