Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Prezident Južnej Kórey Moon Jae-in prehlásil, že krajina pristane s vlastným modulom na Mesiac ešte do roku 2030. Južná Kórea tak chce učiniť na vlastnej rakete, pričom Moon pripustil aj možné pristátie na asteroide Apophis, ktorý má preletieť okolo Zeme v roku 2029, píše SpaceNews.

Moon mieri na Mesiac, krajina má obrovské ambície

Prezident s príznačným menom v anglickom jazyku znamenajúcim „Mesiac“ je odhodlaný napomôcť svojej krajine napredovať vo vesmírnom výskume. Moon sa prihovoril k ľudu na tému vesmíru len niekoľko dní po úspešnom vypustení juhokórejskej družice CAS500-1 na obežnú dráhu – spolu s ňou sa dostal do vesmíru aj náš slovenský satelit GRB Alpha.

Korea Aerospace Research Institute

Prezident tiež podotkol, že sa pokúsia v krajine vytvoriť odvetvie vesmírneho priemyslu a kontrakty postupne prejdú do rúk súkromného sektoru. Spomenul pri tom aj SpaceX a túžbu po vytvorení „inovatívneho priemyselného ekosystému“, vďaka ktorému je možné tvorenie a udržanie podobných spoločností.

Krajina chce tiež technologicky napredovať v ére bezdrôtového 6G pripojenia, vytvoriť vlastnú konšteláciu satelitov potrebnú pre drony a autonómne autá či konšteláciu nano-satelitov pre zlepšenie národnej obrany vo vesmíre, píše Futurism.

Korea Aerospace Research Institute

Pristátie s vlastnou sondou na Mesiaci však nie je jediný ambiciózny cieľ, ktorý si Južná Kórea zaumienila. V roku 2029 má okolo Zeme preletieť masívny asteroid Apophis s priemerom 340 metrov a v krajine momentálne uvažujú nad pristátím na jeho povrchu.

Vlastnú raketu už testujú, vo vesmíre mali jediného astronauta

Príhovor sa uskutočnil po tom, čo prezident Moon sledoval test prvého stupňa rakety KSLV-2, známej tiež pod názvom Nuri (Svet). Má byť schopná dopraviť na nízku obežnú dráhu Zeme 2600 kg nákladu (do výšky 300 km) a jej test prebehol naštartovaním motorov na 127 sekúnd.

Celá raketa pozostáva z troch stupňov a jej inauguračný let sa má uskutočniť už v októbri. Jej prvý stupeň je poháňaný štyrmi raketovými motormi KRE-075 SL, ktoré spolu poskytujú ťah až 2 612 kN.

Korea Aerospace Research Institute

Južná Kórea vyrábala vlastnú raketu aj v minulosti, KSLV-1 však štartovala z Ruska a z troch letov skončil úspechom len jeden z nich. Jej prvý stupeň navyše pozostával z modifikovanej ruskej rakety Angara URM a celý systém dokázal vyniesť na obežnú dráhu Zeme len približne 100 kg.

Južná Kórea má pred sebou dlhú cestu a vývin vlastných sond schopných pristátia na mimozemských telesách je extrémne náročné. Krajina v minulosti mala dokonca aj vlastnú astronautku, ktorá strávila vo vesmíre takmer 11 dní, avšak neskôr z programu vystúpila. Južná Kórea odvtedy vlastného astronauta nemala, jej vesmírny program sa však opäť prebúdza k životu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú