November sa pre hráčov v tomto roku nesie v znamení príchodu nových generácií herných konzol. Ako sa však dalo predpokladať, aj PlayStation 5 sa stalo na našom trhu nedostatkovým tovarom. Skladové zásoby sú prakticky nulové a zohnať túto novinku z oficiálneho predaja je nemožné. Pozreli sme sa na to, kedy môžu Slováci očakávať ďalšie naskladnenie a ako rýchlo predajcovia vybavujú predobjednávky.

Po spustení predaja novej konzoly Xbox Series X prišiel 19. novembra rad aj na PlayStation 5 od Sony. Obe novinky sa však vypredali bleskovou rýchlosťou a zákazníci bez predobjednávky si na nich počkajú ešte poriadne dlho.

Predaj nového PS5 včera spustili nielen predajcovia elektroniky, ale aj mobilní operátori. Aká je však aktuálna situácia na trhu v prípade tejto novinky z Japonska? Mnohí záujemcovia zrejme nebudú nadšení. Zisťovali sme detaily.

Aktualizácia 21.12.2020

Situácia so skladovými zásobami konzoly PlayStation 5 sa v obchodoch na Slovensku nezlepšila ani po vyše mesiaci od predstavenia. Redakcia FonTech.sk preverovala aktuálny stav v e-shopoch a podľa našich informácií sa PS5 neobjaví v oficiálnej distribúcii na našom trhu skôr ako začiatkom roka 2021.

Robíme maximum pre to, aby všetkým zákazníkom, ktorí si PlayStation 5 objednajú, bola konzola dodaná čo najskôr,“ informovalo slovenské zastúpenie spoločnosti Sony redakciu FonTech.sk.

Zákazníci si tak na ďalšiu várku PS5 budú musieť počkať. Aktuálne sú skladové zásoby vo všetkých e-shopoch vypredané a zohnať túto konzolu je priam nemožné.

„Aktuálne nemáme potvrdený termín ďalšieho závozu od dodávateľa. Zatiaľ počítame, že by sa tak malo stať vo februári. Najbližšia dodávka konzol PS5 však opäť pokryje len pár percent predobjednávok,“ informoval FonTech.sk Jan Hrdek, manažér produktového marketingu DATART a Hej.sk.

Podobné informácie potvrdzuje aj spoločnosť Nay, ktorá vo vyjadrení pre našu redakciu uviedla, že ďalšie skladové zásoby konzoly neočakáva skôr, ako v budúcom roku.

Takáto situácia sa pritom týka aj mnohých ďalších obchodov na Slovensku, ktoré majú PS5 v ponuke. Hráči si tak na svoju vytúženú konzolu budú musieť počkať ešte minimálne pár mesiacov.

Pôvodný článok

PS5 sa minulo bleskovou rýchlosťou. Zásoby chýbajú aj operátorom

Hernú konzolu PlayStation 5 zaradili do predpredaja mnohé internetové obchody a operátori, ktorí tak Slovákom ponúkli možnosť získať túto horúcu novinku medzi prvými. Avšak, podľa našich zistení nemusia byť ani predobjednávky doručované tak, ako si to ľudia predstavovali. Skladové zásoby boli obmedzené a alikvotný počet kusov PS5 pre Slovensko nebolo dostatočné.

Od včerajšieho dňa tak nastala situácia, že hoci sa predajcovia a aj samotné zastúpenie PlayStation v našej krajine pýšilo, že je táto novinka v predaji, na sklade mali málo zásob a aj tie boli vyhradené pre zákazníkov, ktorí si konzolu predobjednali. Dopyt teda výrazne prevýšil ponuku a mnohí predajcovia ostali bez skladových zásob.

„Pri PlayStation 5 a PlayStation 5 Digital Edition sme mali síce veľkú zásobu od výrobcu na štart, za čo sme veľmi radi, ale celú sme ju minuli pri vybavovaní predobjednávok, lebo záujem niekoľkonásobne prevyšuje dodané počty,“ informoval FonTech.sk hovorca Telekomu, Michal Korec.

Telekom nám taktiež potvrdil, že dostupné skladové zásoby nestačili na pokrytie všetkých predobjednávok. O2 vo vyjadrení pre našu redakciu potvrdilo len prednostné doručovanie predobjednávok (od včera), o skladových zásobách neinformovalo. Orange prezradil, že s dodávateľom spolupracuje na doplnení zásob a čo najskoršom uspokojení dopytu.

Málo kusov majú aj e-shopy, predobjednávky budú vybavovať ešte v budúcom roku

Na ďalšie kusy si teda musíme počkať ešte niekoľko týždňov, no ani v takom prípade nie je zaručené, že ich bude dostatok. Takéto informácie potvrdili redakcii FonTech.sk aj predajcovia elektroniky. Predobjednávky budú vybavované ešte aj začiatkom budúceho roka a na dostatok skladových zásob si tak s vysokou pravdepodobnosťou počkáme ešte aj niekoľko mesiacov.

Zobraziť celú galériu (3)
Sony/úprava redakcie

Prvotné zásoby boli teda v mnohých prípadoch vyčerpané na vybavenie predobjednávok a niektorí predajcovia dokonca nestíhajú včasne vybaviť ani všetky predobjednávky, zákazníci si budú musieť počkať na ďalšie kusy.

Počet predobjednávok, ktorý vznikol v prvý deň po ich spustení bol vyšší ako dostupné kusy na štart predaja. Preobjednávky, ktoré vieme pokryť v prvej vlne, sa doručujú cez kuriérske služby dnes, resp. zákazníci, ktorí si vybrali osobné vyzdvihnutie v predajni, ich majú prichystané dnes.

Ďalšie kusy na pokrytie predobjednávok očakávame ešte v decembri a následne až na začiatku roka,“ vyjadril sa pre FonTech.sk František Vámoši, marketingový manažér spoločnosti NAY.

Informácie o ďalších skladových zásobách našej redakcii v podobnom znení potvrdil aj Ján Hrdek, manažér produktového marketingu DATART.

V prípade niektorých modelov dokážeme pokryť len zlomok percenta z celkového počtu predobjednávok. V rámci prerozdelenia sa slovenský trh pohybuje na úrovni percentuálneho obdržania tovaru pre koncových zákazníkov voči množstvu uskutočnených predobjednávok,“ dodal Ján Hrdek vo vyjadrení pre FonTech.sk.

Nedostatok skladových zásob potvrdzuje aj internetový obchod Alza.sk, ktorý už mesiace pred spustením predaja PS5 uvádzal na svojom webe, že konzola je vypredaná. Podľa informácií e-shopu majú byť ďalšie kusy v predaji až začiatkom roka 2021, platí to pre klasickú PS5 aj pre digitálnu edíciu.

PlayStation 5 v oboch verziách sa na Alza.sk vypredala v rámci predobjednávok behom veľmi krátkej doby v septembri. Už začiatkom októbra sme avizovali, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane na všetkých záujemcov a ďalšiu dodávku neočakávame skôr ako vo februári 2021,“ potvrdila pre FonTech.sk hovorkyňa Alzy Daniela Chovancová.

Sony teda neodhadlo ohromný záujem zákazníkov o novú konzolu a trh teraz musí čakať na doplnenie skladov. To potrvá minimálne niekoľko týždňov až mesiacov. Situáciu však využívajú špekulanti, ktorí začali ponúkať PS5 za omnoho vyššiu cenu v internetových bazároch. Bližšie informácie sme priniesli v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP