V smartfónoch dnes máme oveľa viac osobných informácií, než kedykoľvek predtým. Je preto nevyhnuté ich ochrániť natoľko, aby pre prípadného útočníka bolo prekonanie zabezpečenia čo najviac znemožnené. Vzory, PIN či heslá sú dnes už za zenitom a do popredia sa dostáva biometria, ktorá je zo všetkých možných zabezpečení najpresnejšia a najbezpečnejšia.
V drvivej väčšine zariadení dnes prevláda zabezpečenie pomocou odtlačkov prstov, čo vo svojej podstate super, no v prípade že sa snímač nachádza na prednej strane, tak tým zaberá dôležité miesto. Niektorí výrobcovia preto pristúpili k jeho premiestneniu na zadnú stranu, alebo ako v prípade spoločnosti Apple, vymysleli dômyselnejší spôsob. Skenovanie tváre (Face ID) je rovnako účinný spôsob zabezpečenia a dalo by sa povedať, že aj veľmi podobne bezpečný, nakoľko prípadov prelomenia je len veľmi málo.
Priama podpora aj pre Android?
Napodobniť túto technológiu sa pokúšalo množstvo spoločnosti, no na takúto úroveň sa im to zatiaľ nepodarilo dotiahnuť. Nehovoriac o 2D skene tváre, čo je úplne najhorší spôsob ochrany, ktorý je navyše veľmi ľahké oklamať. Túto tému sme rozoberali aj na našom portály, kde si môžeš prečítať názor kolegu Paľa. Apple to jednoducho vie, nakoľko kombinuje viacero snímačov, ktoré vo výsledku tvoria rýchly a pohodlný spôsob odomykania smartfónu.
No aj v prípade Androidu sa schyľuje na lepšie časy, nakoľko implementácia rozpoznávania tváre neostane len na samotných výrobcov, ale podporovať by to mala aj nová verzia Androidu, ktorá bude predstavená už 7. mája na konferencii Google I/O. Vlastné Face ID tak bude natívne podporovať aj samotný operačný systém. Funkcia očakáva, že zariadenie bude mať k tomu dostatočné hardvérové vybavenie (senzory a snímače). Zvoliť bude možné aj záložnú autentifikáciu (heslo, PIN, vzor). Dôležité je však to, že rozpoznávanie tváre bude možné používať aj na prihlásenie do aplikácií a na nakupovanie v Google Play.
Už aj v súčasnosti existujú zariadenia, ktoré danú funkciu podporujú a to Huawei Mate 20 Pro či Xiaomi Mi 8 Explorer Edition. Je preto možné, že vývojári túto funkciu testujú na týchto zariadeniach, prípadne na prototype Pixelu 4, ktorý má byť predstavený v rovnaký deň a to 7. mája 2019.
Teraz čítajú

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie
Články, ktoré hýbu svetom

Je Elon Musk agentom americkej tajnej služby? Vymýšľa si ďalšie bizarnosti v úradných dokumentoch

Rivian to rozbieha vo veľkom, elektrickú dodávku už začal využívať veľký investor aj Amazon na doručovanie balíkov

Obchod Kompot uviedol na trh výnimočnú novinku: Bezcennú handru Hëgër. Predávať ju ale nebude

Projekt „slovenského Dubaja” stále žije. Investor lyžiarskej haly na Donovaloch sa rozhodol súdiť
