Jedinou funkčnou vesmírnou stanicou je dnes ISS, na ktorej palube žijú len vedci a slúži ako špičkové medzinárodné laboratórium. Súkromný let s turistami sa k nej má ešte len dostať, avšak spoločnosť Orbital Assembly už dnes predstavila plán na výstavbu kolosálnej vesmírnej stanice pre turistov, ktorá ponúkne luxusný priestor a zážitok až pre 400 ľudí, informuje SPACE.

Veľký skok vpred, jej korene siahajú ďaleko do minulosti

Zarážajúcim je práve obrovský skok, ktorý sa chystá firma Orbital Assembly podniknúť. Miesto postupného zväčšovania vesmírnych staníc sa totiž takmer okamžite vrhajú na megalomanský projekt stanice Voyager, ktorej obývateľný priestor má tvoriť až 11 600 m3. Pre porovnanie, tlakovaný priestor na Medzinárodnej vesmírnej stanice, kde ľudia žijú nepretržite už 20 rokov, je len 915 m3 a ani tie nemožno nazvať priamo obývateľnými, keďže množstvo miestností je preplnených experimentmi a vedeckými prístrojmi.

Orbital Assembly

Začiatok konštrukcie je pritom naplánovaný už na rok 2025 a poskytne umelú gravitáciu podobnú tej na Mesiaci. Na stanici Voyager sa má nachádzať 24 integrovaných obývateľných modulov usporiadaných do obrovského kruhu, každý o veľkosti 20 na 12 metrov. I keď chce Orbital Assembly skočiť priamo do stavby obrovskej stanice, najprv otestujú jej zmenšenú verziu využívajúcu rovnaké komponenty. Ako únikové moduly môžu podľa spoločnosti slúžiť raketoplány Dream Chaser, ktoré momentálne vyvíja firma Sierra Nevada Corporation.

Na stanicu Voyager chcú tiež umiestniť bary, telocvične, vyhliadkové haly či reštaurácie a kiná. John Blincow, zakladateľ The Gateway Foundation, pod ktorú spadá aj Orbital Assembly, si myslí, že sa jedná o ďalšiu priemyselnú revolúciu, ktorá má potenciál zmeniť celý svet.

Systém Dream Chaser podobný raketoplánu. Zdroj: SNC

Za firmou stoja aj odborníci, teraz je ten správny čas

Spoločnosť Orbital Assembly však nie je len skupina ambicióznych amatérov. Jej tím pozostáva zo skúsených pilotov, inžinierov z NASA a talentovaných architektov. Korene celého projektu s priemerom až 200 m siahajú ďaleko do minulosti, píšu na svojej stránke.

Orbital Assembly

Stanica Voyager vychádza z návrhov legendárneho raketového inžiniera, ktorý sa podieľal na jednej strane na pristátí na Mesiaci, ale tiež na bombardovaní Londýna raketami V2 počas 2. svetovej vojny. Wernher von Braun totiž navrhoval podobné vesmírne stanice ešte než sa nám podarilo pristáť na Mesiaci a dodnes sú zdrojom inšpirácií pre mnohé filmy, ale i pre reálne vesmírne počiny.

Aj keď sa celý projekt môže zdať prehnane ambiciózny, práve v dnešnej dobe je ten správny čas s podobnými šialenosťami začať. Opakovateľne použiteľná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX totiž dokázala, že cenu vesmírnych letov je možné značne znížiť. Orbital Assembly navyše počíta s príchodom dnes vyvíjanej rakety Starship, ktoré majú byť schopné minimálne stovky opakovaných letov, orbitálneho dočerpávania paliva a ponúknu viac než 1000 m3 nákladného priestoru.

SpaceX / Flickr

Projekt je navyše v súlade s ambíciami aj mnohých iných vesmírnych spoločností, ako je napríklad Blue Origin, ktorej majiteľ Jeff Bezos chce do vesmíru presunúť priemysel a poskytnúť pracovné miesta pre milióny ľudí, ako aj vybudovať vesmírne hotely. Kľúčovými sa stanú práve rakety ako Starship a New Glenn, ktoré dokážu pristávať a intenzívne znižovať náklady na prepravu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP