Sviatočnú atmosféru tentokrát dokreslí spln Mesiaca. Na vesmírne divadlo sa môžeš tešiť v noci z utorka na stredu, uvádza Washington Post. Na Slovenskom území sa Mesiac dostane do splnu 27. decembra o 01:33 ráno, dodáva ePočasie.eu. Ide o posledný spln v tomto roku, a zároveň prvý spln po zimnom slnovrate, ktorý nastal 22. decembra. Mesiac sa ale bude javiť ako v splne od pondelka večera až do štvrtka rána.

Bude najdlhší v roku

Washington Post uvádza, že tento spln bude zároveň najdlhší v roku. Mesiac v splne bude viditeľný nad obzorom o tri hodiny dlhšie ako je priemer. Táto doba poskytuje dobrú príležitosť na pozorovanie Mesiaca. Dôvodom je vysoká trajektória Mesiaca po oblohe a, naopak, nízka poloha Slnka na oblohe.

Decembrový Mesiac v splne má množstvo mien. Podľa farmárskeho almanachu sa decembrový spln nazýva Studený Mesiac kvôli dlhým, chladným nociam v decembri. Ďalšie názvy sú Mrazivý Mesiac, pre mrazy, keď sa blíži zima, alebo Zimný Mesiac. V Európe získal Mesiac pomenovania ako Dubový Mesiac.

Posledný spln v roku málokedy pripadne na Vianočné sviatky, naposledy sa to stalo v rokoch 2015 a 1977. Ďalší takýto spln nás čaká 2034.

Tešiť sa môžeme aj na meteorické roje

Utorok bude tiež poslednou príležitosťou na pozorovanie meteorického roja U Midy, ktorý je známy aj pod názvom Ursidy. Jeho objaviteľom je zakladateľ observatória na Skalnatom Plese, astronóm Antonín Bečvář, ktorý ho prvýkrát pozoroval 22. decembra 1945. V tom čase bola frekvencia počas maxima až 88 meteorov za hodinu.

Po Vianociach budú vhodné podmienky na pozorovanie každoročného meteorického roja Kvadrantíd, ktorého vrchol nastane 3. až 4. januára 2024, uvádza EarthSky.

ESO/M. Kornmesser/University of Hertfordshire/Úprava redakcie/Freepixel/Bing Image Creator

Meteorický roj patrí k najvýdatnejším, v ideálnych podmienkach môže dosiahnuť 60 až 200 meteorov za hodinu, uvádza americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Pôvodne bol roj pomenovaný po súhvezdí Nástenný kvadrant, ktoré ale bolo v roku 1922 vylúčené zo zoznamu súhvezdí. Pomenovanie napriek tomu ostalo. Kvadrantidy sú tiež známe ako meteory ohnivých gúľ.

„Ohnivé gule sú väčšie výbuchy svetla a farieb, ktoré môžu pretrvávať dlhšie ako priemerný meteorický pás. Je to spôsobené tým, že ohnivé gule pochádzajú z väčších častíc materiálu. Ohnivé gule sú tiež jasnejšie, s magnitúdami jasnejšími ako -3,“ uvádza NASA.

Roje je možné pozorovať aj voľným okom. Potrebné si je ale vyhľadať tmavé miesto, najlepšie bez svetelného znečistenia. Potrebné je tiež počkať 30 až 45 minút, aby sa oči prispôsobili tmavým podmienkam. Potrebná je aj trpezlivosť. Pozorovať vesmírne divadlo sa dá aj pomocou ďalekohľadu či teleskopu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú