Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V roku 1986, 28. januára, nás opustil oddiel astronautov počas tragického zlyhania Raketoplánu Challenger, informuje NASA. Nehoda vyvolala obrovský rozruch a spôsobila množstvo ďalších problémov. Čo bolo dôvodom nehody a prečo nemal Raketoplán záchranný systém?

Katastrofa, ktorá šokovala celý svet

Raketoplán Challenger so siedmymi astronautmi na palube presne pred 35 rokmi úspešne vzlietol z Kenendyho vesmírneho centra a zamieril preč z tejto planéty. Všetko vyzeralo na prvý pohľad skvele, až kým dav divákov nevydesil strašidelný pohľad – jeden z najväčších vesmírnych strojov sa 73 sekúnd po štarte rozpadol. V ten deň nás opustilo všetkých 7 astronautov, ktorí napriek katastrofálne pôsobiacej explózii podľa dôkazov neprišli o život okamžite.

Ako zachytávajú snímky, kabína ostala v celku a po prudkom zrýchlení začala opisovať balistickú trajektóriu, až nakoniec dopadla do oceánu. Podľa neskorších vyšetrení boli niektorí členovia posádky počas pádu zrejme nažive a dočasne pri vedomí, neskôr však vedomie stratili kvôli nedostatku kyslíka.

Snímka zachytávajúca výbuch Raketoplánu Challenger a kabínu s posádkou. Zdroj: NASA / Úprava redakcie

Prečo nemal Raketoplán záchranný systém?

Napriek tomu že v skorých štádiách vývoja nad záchranným systémom uvažovali niekoľkokrát, nakoniec sa zhodli, že Raketoplán bude dostatočne spoľahlivý na to, aby takýto systém nepotreboval. Raketoplán Challenger a jeho zlyhanie samozrejme túto tému opäť otvorili, avšak nevýhody podľa inžinierov prevážili výhody.

Posádka Raketoplánu Challenger v deň katastrofy. Zdroj: NASA

Ďalší dôkaz o nie až tak úžasnej spoľahlivosti Raketoplánu priniesla jeho ďalšia katastrofa, keď počas vstupu atmosféry havarovala Columbia.

Vyšetrovatelia sa nakoniec vyjadrili jasne: Raketoplán nemal byť nikdy vyhlásený za operácie schopný, a preto je dnes už ako taký je dnes už minulosťou a NASA demoluje jeho vzletové platformy. Mnohé jeho technológie, ako aj hlavné motory RS-25, sú však využité napríklad pre raketu SLS, ktorá má dostať ľudí naspäť na Mesiac.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú