NASA začala s demoláciou historickej platformy, z ktorej nielenže vzlietli niektoré z misií Apollo, ale tiež množstvo Raketoplánov a misií vesmírnej stanice Skylab. Minulo sa im totiž miesto a postavili nové platformy, informuje SPACE.

Do múzea nepôjde, svoju existenciu má definitívne zrátanú

Z pohyblivej platformy MLP-2 (Mobile Launcher Platform) v minulosti vzlietla raketa Saturn V s ľudskou posádkou pozostávajúcou z troch astronautov, ktorý mierili na Mesiac. Okrem Apollo 9, 12, 14 však z jej povrchu vzlietol tiež Raketoplán Challenger, ktorého posádka tragicky prišla o život počas jeho zlyhania.

Výška platformy je 7,6 m, dĺžka 49 m a šírka 41 m, pričom celá platforma váži bez nákladu 3730 ton, s Raketoplánom bez paliva dokonca až 5000 ton, avšak tam jej závratné rozmery nekončia. Prenáša ju totiž transportér vážiaci 2700 ton, podobných rozmerov a poháňaný dvomi motormi s výkonmi až 2050 kW. Maximálna rýchlosť systému je 1,6 km/h.

Prebiehajúca demolácia platformy MLP-2. Zdroj: Kevin Keenan / collectSPACE.com

MLP-2 má navyše takmer 60 rokov a človek v takom prípade možno očakáva, že bude naďalej zohrávať nejakú aspoň symbolickú úlohu, napríklad ako exponát v múzeu (čo nie je až taký problém ani vzhľadom na jeho veľkosť, keďže má NASA v múzeu vystavenú celú raketu Saturn V, či jeden z Raketoplánov). NASA sa však rozhodla pre jej definitívny koniec a platformu zdemoluje, píše collectSPACE.

Nový program Artemis potrebuje miesto, s ním prichádzajú nové platformy

„Zbavujeme sa MLP-2 nie kvôli nedostatku zákazníkov pre jej využitie, ale kvôli nedostatku parkovného miesta,“ vyjadril sa ohľadom demolácie manažér jej projektu, Scott Tenhoff. Existuje už totiž kontrakt pre ML-2 (Mobile Launcher, pôvodne názov historickej platformy), novú pohyblivú platformu pre podporu programu Artemis a štarty obrovskej rakety SLS, na ktorej má letieť na Mesiac prvá žena. Jej prvý stupeň vykonal statický test len pred pár dňami a neskončil zrovna najšťastnejšie.

Raketoplán Atlantis na pohyblivej platforme. Zdroj: NASA

Práce na ML-2 započali začiatkom júla 2020, dokončená má byť až v 2023 a to za cenu odhadovanú na 450 miliónov amerických dolárov. Prvá z novších platforiem, ML-1, uzrela svetlo sveta ešte v roku 2010 pre program Constellation – predchodca Artemis, vďaka ktorému sa mala NASA vrátiť na Mesiac ešte do roku 2020.

Po jeho zrušení ešte v roku 2010 však nemala zmysel a prerobili ju pre podporu letov rakety SLS. Jej celková cena je odhadovaná až na jednu miliardu amerických dolárov, informuje NASASpaceflight.com.

MLP-1 bola rozobratá po finálnej misii Raketoplánu (STS-135) a jej použiteľné časti uskladnené vo VAB (Vehicle Assembly Building), avšak bez plánov na jej opätovné použitie. Posledná z trojice historických platforiem čaká na svoj osud, keďže po zrušení programu OmegaA zdemolovali jej čiastočne dostavanú vežu. Je pravdepodobné, že nakoniec skončí podobne ako MLP-2, ale možno nás NASA prekvapí. Koniec koncov, NASA vždy prekvapí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom