Vedel si že dnes sa slávi medzinárodný deň konštanty Pí? Ludolfovo číslo, alebo Pí začína ciframi 3.14  a práve reverzná hodnota (dátum 14.3) bola označená ako deň, kedy sa bude sláviť tento „sviatok“. 

Táto konštanta predstavuje v matematike a predovšetkým v geometrii pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Nezáleží pritom od jeho veľkosti, táto hodnota je stále nemenná, aj preto je konštantou. Pí je vo svete známe niekoľko stoviek rokov a je pomenované po Ludolphovi van Ceulen, nemecko-holandskom matematikovi, ktorý ho určil na 35 miest. Dnes je pritom známych viac ako 1012 cifier. Podľa portálu The Verge, ktorý sa odvoláva na The Tau Manifesto, viac by sa mala oslavovať konštanta Tau, ktorá je viac-menej v tieni Pí, no je omnoho dôležitejšia a lepšie sa s ňou ráta.

Učebnice sa meniť nebudú

π nie je niečo, čo by sme používali každý deň (okrem prípadu že to číta nejaký matematik-geometrik). Toto číslo tiež udáva, že obvod každého kruhu je približne trojnásobkom jeho priemeru. Ak by sme však rátali s hodnotou Tau (τ), veľa vecí by sa zjednodušilo. Tau je v podstate hodnota 2π, čiže približne 6,28… Pri počítaní goniometrických funkcií by však nevychádzali hodnoty ako π/2 a  podobne.  Ak by sa vymenilo Pí s Tau, geometria by bola elegantnejšia a namiesto chaosu so zlomkami by bol zrazu poriadok, aj keď tiež so zlomkami.

Michael Hartl / The Tau Manifesto

Prečítaj si tiež
6-ročný chlapec podvádzal pri domácej úlohe z matematiky. Na pomoc si zavolal Amazon Alexu

Pí je však veľmi dlho zakorenené v matematike a tak je takmer nemožné, aby sa kvôli tomu menilo učenie staré niekoľko stoviek rokov. Znamenalo by to nesmierne veľa práce všetko prepísať a zrejme neexistuje človek, čo by sa k tomu odhodlal. Symbolicky si však môžeš pripomenúť aj deň konštanty Tau, ktorý je 28.6 (6,28 obrátene).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom