Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na svete existuje až 180 uznávaných mien, ktorých objemy siahajú od územia malej karibskej krajiny až po euro, dolár, či jüan, ktorými sa platí po celom svete.

Mnoho z nich však čaká, prípadne už funguje so svojimi „digitálnymi dvojníkmi“, teda virtuálnymi menami s rovnakou hodnotou ako bankovky a mince, ktoré vytvára miestna centrálna banka.

Ako upozornil portál CoinTelegraph, podľa novej analýzy americkej mimovládnej organizácie Atlantická rada (Atlantic Council), tvoria krajiny s vyvíjanými či funkčnými digitálnymi menami už viac ako 90 % globálneho hrubého domáceho produktu (HDP).

Na digitálnych menách pracujú všetky veľké ekonomiky, súboj vedie Čína

V tejto priehľadnej mape si môžeš pozrieť informácie o vývoji digitálnych mien v 81 krajinách po celom svete, ktoré podľa Atlantickej rady pracujú na vývoji svojej digitálnej meny. Len pre porovnanie, v prvej polovici roka 2020 bolo týchto krajín len 35.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / Atlantic Council

Domovom všetkých piatich digitálnych mien, ktoré sú už plne funkčné, je karibský región, pričom prvou plne dostupnou digitálnou menou sa stal Bahamský „pieskový“ dolár.

V pilotnej, teda skúšobnej fáze svojich digitálnych mien sa v súčasnosti nachádza 14 krajín vrátane Južnej Kórey, Švédska, Ukrajiny či jednej z najväčších ekonomík sveta, Číny.

Tá svoj digitálny jüan nielen používa, no disponuje aj prostriedkami, vďaka ktorým si ho v krajine dokáže veľmi rýchlo rozšíriť a má plány na jeho zavedenie počas zimných olympijských hier 2022 v Pekingu. Čínska ľudová banka navyše tvrdí, že takmer 21 miliónov ľudí si už otvorilo virtuálnu peňaženku na účely používania digitálneho jüanu.

Na mape medzi krajinami s aktívnym vývojom nechýba ani Slovensko, ktoré je však v tomto prípade zaradené do skupiny krajín patriacich pod Európsku centrálnu banku, ktorá sa vývojom digitálneho eura rovnako netají.

Jeho výskumná fáza sa totiž naplno odštartovala len nedávno a o výhodách, no aj rizikách spojených s príchodom digitálneho eura sme sa pred pár dňami porozprávali s analytikom Jurajom Karpišom.

NEPREHLIADNI
EÚ chce mať väčšiu kontrolu nad peniazmi. Zavedie pravidlá, ktoré sa dotknú aj Slovákov

Z pohľadu centrálnych bánk, ktoré stoja za najväčšími ekonomikami sveta, má teda vo vývoji digitálnych mien jednoznačné prvenstvo Čína, za ktorou sa však pomaly dostáva práve Európska centrálna banka, ktorá je vo vývoji digitálneho eura zase popredu pred Federálnym rezervným systémom Spojených štátov (FED) aj Japonskou centrálnou bankou (Bank of Japan).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú