Pranie špinavých peňazí je stále globálnym problémom. Európska únia pred niekoľkými mesiacmi čelila problému s drobnou pobočkou banky v Estónsku, patriacej pod nadnárodnú bankovú sieť Danske Bank.

Podľa Reuters, estónska pobočka v rokoch od 2007 až 2015 preprala vyše 200 miliárd eur, čo viedlo k nemalému pohoršeniu na úradoch európskej úrovne. EÚ teda aktuálne navrhla vytvorenie Anti-Money Laundering/Countering Financing of Terrorism Authority (AMLA), ktorej úlohou bude dozerať na cezhraničné spoločnosti v rámci EÚ.

Keďže Danske Bank ešte v apríli prisľúbila, že činy estónskej pobočky prešetrí čo najrýchlejšie, aktuálne sa bude musieť spoliehať sama na seba, respektíve pomoc tretích strán.

Pixabay

K založeniu skupiny AMLA, ktorá by presne takéto prípady riešila, dôjde totiž asi až v roku 2026. Zoskupenie bude pozostávať z 250 členov, pričom 100 z nich bude dozerať na najrizikovejšie spoločnosti naprieč EÚ.

Prevádzkovanie zoskupenia bude stáť 45,6 miliónov eur ročne. V právomoci by AMLA mala ukladanie sankcií až do výšky 10 miliónov eur, respektíve 10 % z ročného obratu rizikovej firmy. Spoločnosť by teda na seba prebrala funkciu Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA).

NEPREHLIADNI
Kryptomeny majú prvú oficiálnu obeť. Mladíka zabil vlastný počítač, ktorým ťažil bitcoin

EÚ týmto chcela ustanoviť jednotné pravidlá naprieč všetkými svojimi štátmi. AMLA bude práve nositeľom týchto povinností, ktorej samozrejme pomôže aj samotná EÚ. Tá totiž už teraz navrhla zníženie limitu transakcií na 10 000 eur za jeden prevod.

Zbohom anonymita kryptomien

K zabráneniu prania špinavých peňazí neodmysliteľne patrí aj centralizácia virtuálnych aktív. Tu portál na inom mieste vysvetľuje, že spoločnosti, ktoré sprostredkúvajú transfer digitálnych mien, musia o týchto transakciách zbierať a uchovávať údaje, práve z dôvodu prevencie pred praním nelegálne nadobudnutého majetku.

Medzi zbierané informácie tak bude patriť meno, adresa, dátum narodenia a číslo účtu zákazníka spoločnosti sprostredkujúcej prevod kryptomeny. Dôkladnosť informácií bude musieť skontrolovať aj služba príjemcu.

Freepik (úprava redakcie)

Rovnako ako aktuálne máme bankové účty vyžadujúce kompletnosť iniciálov, v budúcnosti sa bude dohliadať aj na kryptopeňaženky alebo iné úložiská určené na úschovu kryptomien.

Na úplnosť a transparentnosť transakcií bude rovnako dohliadať zoskupenie AMLA. Založenie takejto organizácie je však aktuálne len na stoloch Európskej komisie a parlamentu, pričom schválenie a prejdenie do platnosti môže trvať aj dva roky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú