Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Náš okolitý vesmír je nám stále neznámy, plný nevysvetlených úkazov a nejasností. Jeden z doposiaľ neprebádaných javov bol objavený len nedávno v našej Mliečnej dráhe. Vedci hovoria o čudných otvoroch pripomínajúcich diery po guľkách.

Na konferencii Amerického fyzikálneho združenia, ktoré sa konalo 15. apríla v Denveri, prezentovala harvardská výskumníčka, Ana Bonaca, svoj najnovší objav. Ide o sériu dier v najdlhšom hviezdnom prúde našej galaxie, GD-1. Ako informuje portál Live Science, hviezdne prúdy sú akoby čiary hviezd, ktoré sa pohybujú naprieč galaxiami, často pochádzajúce z menších zhlukov hviezd, ktoré sa zrazili s príslušnou galaxiou.

Diery ako po výstrele

Práve v tomto páse sa vyskytli nevysvetliteľné diery. Vedci totižto očakávali, že hviezdny prúd bude tvorený jednou súvislou neprerušenou čiarou až na jednu dieru. Tú totižto očakávali v mieste, kde sa prúd začal rozťahovať vplyvom gravitácie našej galaxie. Ana Bonaca však poukázala na fakt, že tento hviezdny prúd má ešte jednu dieru s hranatým, resp. „ostnatým“ okrajom pripomínajúcim dieru po výstrele.

Nenechaj si ujsť
Vedcom sa podarilo niečo nevídané. Poznáme doteraz najpresnejšie hmotnosti Mliečnej dráhy

Ana Bonaca doposiaľ pracuje na vysvetlení tohto faktu. Portál objasňujúci tento fenomén cituje výskumníčku a tvrdí, že podľa nej ide o niečo veľké, dokonca niekoľko krát mohutnejšie ako naše Slnko. V tejto neznámej mase nie sú žiadne hviezdy a Bonaca predpokladá, že by mohlo ísť o temnú hmotu, ktorá vznikla rozpadom inej hviezdy. Vylúčila pritom prítomnosť superveľkej čiernej diery, nakoľko už jedna takáto existuje v centre našej galaxie a jej prítomnosť vylučuje prítomnosť inej.

Výskum nie je ľahký, no Bonaca sa nevzdáva

Hviezdny prúd s podozrivými dierami sa od nás nachádza 30 až 65 svetelných rokov. Samotný objav nebolo jednoduché skúmať, nakoľko čudná diera nie je výtvorom klasickej hmoty. Tým pádom je veľmi zložité zachytiť ju našimi klasickými teleskopmi, teda aspoň nie priamo. Ana Bonaca sa však nevzdáva a pokračuje vo výskume s cieľom objaviť viac takýchto dier vytvorených údajnou temnou hmotou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú