Vedci a výskumní pracovníci zaoberajúci sa predovšetkým skúmaním vesmíru vykonávajú rôzne výskumy, pričom nie všetky prinášajú aj oficiálne výsledky. Skvelým príkladom je však NASA, ktorá v tejto oblasti neustále prichádza s novými zisteniami, ktoré napomáhaju lepšie pochopiť priestor mimo našej planéty.

Podľa najnovších informácií, s ktorými prišla samotná NASA sa vedcom podarilo vytvoriť jedno z doposiaľ najpresnejších meraní hmotnosti našej galaxie, alebo jednoducho povedané Mliečnej cesty. Výpočet sa im podarilo zhotoviť vďaka vesmírnemu teleskopu NASA a európskemu satelitu Gaia.

Zaujímavé zistenia

Celkový výskum s podrobnými výpočtami a štatistikami, ktorý pozostáva zo 16 strán, uverejnil Astrophysical Journal. Prejdime však už ku konkrétnym číslam, ktoré sú viac než zaujímavé. Že ide o naozaj vysoké hodnoty, nepochyboval zrejme nikto a doposiaľ najpodrobnejšie výpočty hovoria o hmostnosti, ktorá predstavuje približe 1,5 bilióna slnečných hmôt.

Doteraz si možno viacerí mysleli, že prevažnú časť tvorili práve hviezdy, no najnovší výskum tieto špekulácie vyvrátil. Vyše 200 miliárd hviezd v tomto prípade zohráva len malé percento celkovej hmostnosti spolu s čiernou dierou (4 milióny hmotnosti Slnka). Zvyšných takmer 90 % tvorí vesmírna hmota, ktorú považujú za vesmírne lešenie, ktoré udržuje hviezdy v galaxiách.

Prečítajte si tiež!
Objavili sme planétu, ktorá by mohla byť základom pri hľadaní mimozemského života

O zistenie hmotnosti sa však vedci pokúšali už viackrát pomocou rôznych pozorovacích techník. Tie predchádzajúce však hovoria o hmotnosti Mliečnej dráhy, ktorá sa pohybovala v rozsahu 500 miliárd až 3 bilióny slnečných hmôt. Najnovšie zistenie, ktoré sa považuje za jedno z najpresnejších sa nachádza v strede predchádzajúcich meraní a vedcom tak poskytol informácie, podľa ktorých sa môžeme porovnávať s inými galaxiami.

Tie najľahšie predstavujú približne 1 miliardu hmotností Slnka a na druhej strane najťažšie približne 30 biliónov. Tento výskum, konkrétne jeho fotografie boli vytvárané takmer 10 rokov a skúmané rozloženie hmostnosti Mliečnej cesty až do vzdialenosti približne 1 milióna svetelných rokov Slnka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom