Slováci môžu len závidieť. V Česku zvýšia maximálnu rýchlosť na diaľnici, bude platiť vo vybraných úsekoch
Od januára tohto roka v Česku vstúpila do platnosti legislatíva, ktorá na niektorých vybraných miestach umožňuje zvýšenie rýchlosti na diaľnici. V polovici roka 2025 sa diaľnica D3 z Tábora do Českých Budejovíc stane prvým úsekom, kde vodiči budú môcť jazdiť rýchlosťou 150 km/h. Táto povolená rýchlosť bude platiť iba za určitých podmienok. O téme informoval portál iDnes.cz.
150 km/h na diaľnici
Novela zákona o cestnej premávke vyvolávala veľké debaty. „Novela umožňuje vodičom na vybraných, prehľadných a bezpečných úsekoch tuzemských diaľnic jazdiť za dobrého počasia rýchlosťou až 150 km/h,“ uviedol súčasný minister dopravy Martin Kupka.
Prvým takým úsekom, kde by vodiči mohli jazdiť vyššou rýchlosťou je diaľnica D3 idúci z Tábora do Českých Budějovíc. Konkrétny termín spustenia tohto pilotného projektu ešte minister dopravy nekonkretizoval. Uviedol však, že momentálne ešte musia pripraviť typové situácie, kedy sa bude rýchlosť znižovať, napríklad pri zníženej viditeľnosti, v dôsledku tvorby kolón či nehody.
Vodiči pri jazde budú musieť sledovať premenné dopravné značenie. Tie totiž budú určovať, či je možné jazdiť rýchlosťou 150 km/h. V prípade hustej premávky, zlého počasia, bude rýchlosť znížená.

Minister dopravy pre web auto-mania.cz ešte uviedol, že v prípade, ak všetko bude prebiehať podľa plánu, v druhej polovici roka sa začne inštalácia premenného dopravného značenia, ktoré umožní spustenie pilotného úseku.
Neskôr by mala byť zvýšená rýchlosť aj na ďalších úsekoch. Ako informuje portál Deník.cz, zvýšenou rýchlosťou by sa malo jazdiť aj na úseku diaľnice D1 medzi Přerovom a Říkovicami a na diaľnici D11 medzi Hradcom Králové a Jaroměří.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>
Čítajte viac z kategórie: Tech
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Vedci zistili o stromoch šialenú vec. Skrývajú záhadný svet, ktorý roky ovplyvňuje klímu

Dojazd nad 600 km a pokroková výbava. Škoda odhalila detaily svojho najpriestrannejšieho SUV

Nová česká komédia zabáva Slovákov a ovládla Netflix. Porazila aj vlajkové lode

Majú zásoby až 810 miliónov m³. Do Európy začne prúdiť nový zdroj plynu, spustia ho rekordne rýchlo

Dojazd zdvojnásobia na 1000 km a zvládnu -70°C. Vedci dramaticky vylepšili lítiové batérie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Obľúbená diaľnica Slovákov zdražie. Za krátky úsek u suseda si vodiči opäť priplatia viac
PREMIUMNový dôchodkový systém je tu: Víťazom bude štátna kasa, rodičia majú smolu

Trumpova „uránová lúpež“ naráža na kritiku expertov. Operácia v Iráne je podľa nich veľmi riskantná

Verejnosť mení postoj k americkým vojnám: Rekordérom je Afganistan, Irán skončil na chvoste rebríčka

Preteky o členstvo v Európskej únii: Tieto dve krajiny mieria k spoločnému cieľu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Zem je vo vnútri úplne iná, než sme si mysleli. Stojíme na gigantickom „oceáne”
- Za 20 000 eur dojazd 2000 km. Známa značka predstavila najvýkonnejšie SUV
- Žiari ako 500 biliónov Sĺnk. Najjasnejší objekt vo vesmíre má odpoveď na najväčšiu otázku ľudstva
- Slovensko nemá na výber, tvrdia odborníci. Progresívna energia je jedinou cestou k lacnej elektrine
- Legendárne Akty X po rokoch hlásia návrat. Obľúbenú dvojicu Muldera a Scullyovú nahradia títo herci
-
- Zem je vo vnútri úplne iná, než sme si mysleli. Stojíme na gigantickom „oceáne”
- Slovensko nemá na výber, tvrdia odborníci. Progresívna energia je jedinou cestou k lacnej elektrine
- Za 20 000 eur dojazd 2000 km. Známa značka predstavila najvýkonnejšie SUV
- Netflix odhalil najväčší film budúceho mesiaca. Ukáže brutálny boj o život
- Radiácia ju nezabila, využíva to ako palivo. Černobyľ ukrýva záhadu, ktorej vedci nerozumejú
-
- Lieta už 70 rokov. Najstarší bombardér USA havaroval s jadrovými bombami, stále nemá náhradu
- Čína opäť všetkým vytrela zrak. Predstavila stavebný stroj s dojazdom 1 400 km
- Za 35 minút predali 15-tisíc áut. Veľmoc ovládla trh s EV rekordným tempom a rozmetala Teslu
- Na Marse našli „stavbu“ ako zo Starovekého Egypta. Experti prehovorili jasne
- Celý život nás klamú. Powerbanky sú špinavý biznis, toto ti výrobcovia nikdy nepovedia
Výpadok internetu v Iráne trvá už 30 dní, koniec je v nedohľadne
Skončí konečne striedanie letného a zimného času? Európania majú jasnú preferenciu
Slovensko chystá tvrdý zákon proti zneužívaniu umelej inteligencie
Realita v Európe si vyžiadala radikálny krok. Štát naleje do obrany o takmer 10 miliárd eur viac
Konečne dávame zbohom ruskému plynu: Slovensko našlo nového spojenca
NASA hovorí o udalosti storočia. Mesiac zasiahol obrovský objekt, vytvoril 225-metrový kráter
Koniec európskej dominancie. Čína prvýkrát porazila Úniu v automobilovom obchode
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Obľúbená diaľnica Slovákov zdražie. Za krátky úsek u suseda si vodiči opäť priplatia viac
PREMIUMNový dôchodkový systém je tu: Víťazom bude štátna kasa, rodičia majú smolu

Trumpova „uránová lúpež“ naráža na kritiku expertov. Operácia v Iráne je podľa nich veľmi riskantná

Verejnosť mení postoj k americkým vojnám: Rekordérom je Afganistan, Irán skončil na chvoste rebríčka

