Nový prieskum od spoločnosti Which? ukázal, že životnosť batérií u smartfónov značky Apple je výrazne nižšia, než sú tabuľkové hodnoty. Z celkovo testovaných deviatich modelov sa ani jeden nedostal na stanovenú hranicu deklarovanú výrobcom. 

Ohľadom výdrže batérie u smartfónov značky Apple koluje množstvo vtipov. Dokonca o tom spieva aj známy slovenský raper. Momentálne je však situácia o dosť lepšia a nové modely ponúkajú veľmi slušnú výdrž, pričom v bežnom používaní dokážu predbehnúť aj konkurenciu. No ako ukázala posledná štúdia, stále je to výrazne nižšie než to, čo reálne uvádza Apple na svojich stránkach a pri propagácii produktov.

Spoločnosť sa voči tomu ohradzuje

Ako informuje 9to5mac, z deviatich testovaných zariadení sa ani jeden nedostal na deklarovanú hranicu výdrže batérie. Konkrétne sa jedná o parameter výdrže pri telefonovaní, kde spoločnosť Apple oficiálne tvrdí, že model iPhone XR by mal zvládnuť až 25 hodín. Testovanie však ukázalo, smartfón zvládol len 16 hodín a 32 minút. To je skutočne obrovský rozdiel a aj ďalšie testovania ukázali, že reálna výdrž je o 18 – 51 % nižšia, než to čo uvádza výrobca.

výdrž batérie
Jonathan Morrison/YouTube

Spoločnosť Apple sa však k týmto zisteniach ohradila a tvrdí, že za svojimi hodnotami si stojí. Nie je totiž jasné, akú metodiku testovania portál využil a nevedia tak jednotlivé výsledky navzájom porovnať. Samotná spoločnosť Apple na svojich stránkach uvádza celý postup, ako jednotlivé testy výdrže prebiehajú.

Which? to kontrovalo odpoveďou, že testovali úplne nové kusy, ktoré nechali nabiť na plnú kapacitu a následne merali čas hovoru. Každopádne ide o veľmi zaujímavé zistenie, nakoľko si všetci recenzenti chválili výdrž smartfónu, ktorý vďaka slabšiemu hardvéru dosahuje veľmi dobré hodnoty. Testovaný však nebol len iPhone, ale aj smartfóny iných značiek.

Ako dopadla konkurencia?

Testovalo sa aj zariadenie od HTC, kde taktiež došlo k nezrovnalostiam. Priemerná doba hovoru mala byť podľa výrobcu 20 hodín a 30 minút, no počas testovania sa výdrž dostala na 19 hodín a 10 minút. To je však len o 5 % menej a spoločnosť HTC sa k tomu vyjadrila, že k tomu mohli prispieť rozdielne nastavenia pri testovaní.

1000 Logos

Naopak smartfóny od Nokie, Sony a Samsungu ukazovali ešte vyššie hodnoty, než je oficiálny údaj. Najviac pritom rezonovala Xperia Z5 Compact, ktorá dosiahla výdrž 25 hodín a 52 minút, pričom údaje od výrobcu hovorili len o 17 hodinách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom