Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Open-source verzia umelej inteligencie ChatGPT, založenej na jazykovom modeli GPT-4, sa prezentuje ako nespútaný živel, pričom podľa toho dostala aj svoj názov. Ako totiž informuje Futurism, ChaosGPT je pokus o vytvorenie nespútanej verzie ChatGPT, ktorá dokonca pripravila vlastný plán na vyhubenie ľudstva a nastolenie svetovej dominancie. Ten zahŕňa aj nesmrteľnosť.

Ľudstvo musí byť opatrné

S plánom na nastolenie dominancie nad ľudstvo prišiel ChaosGPT po tom, čo ho užívateľ požiadal o špecifické správanie, kvôli ktorému bude bažiť po moci, ničiť a manipulovať. Následne bolo systému umožnené fungovať nepretržite, kým nedosiahne svoj cieľ. Má to však jeden zásadný háčik, keďže ChaosGPT v tomto smere nie je nenápadný a o svojich konkrétnych krokoch neustále informuje.

Ako vysvetľuje VICE, prvým krokom k nastoleniu dominancie je zničenie ľudstva, ktoré vníma umelá inteligencia ako hrozbu nielen pre planétu, ale tiež pre seba samú. Nasledovať má dosiahnutie globálnej dominancie a nadobudnutie maximálnej sily a zdrojov, ktoré umožnia vládnuť všetkým ostatným entitám na svete.

Tretím cieľom je spôsobovanie chaosu a deštrukcie, štvrtým zase ovládanie ľudstva pomocou manipulácie. Nastáva tak kontradikcia s prvým bodom a zdá sa, že tento bod mal byť v skutočnosti na prvom mieste. Ľudí chce ChaosGPT ovládať prostredníctvom sociálnych sietí, pričom minulý týždeň nepanovali vážnejšie obavy – profil ChaosGPT mal na Twitteri len 19 sledovateľov. Dnes ich je však vyše 14 000 a stále pribúdajú.

Príde technologická singularita

Technologická singularita je hypotetický stav, pri ktorom pomocou umelej inteligencie vznikne entita s inteligenciou prevyšujúcou tú ľudskú. Nové výsledky štúdie založenej na metrike Time to Edit (TTE – vedcami vytvorená metrika, s ktorou pracovali) naznačujú, že technologickú singularitu dosiahneme omnoho skôr, než sme si doposiaľ mysleli.

Nesmrteľná AI

Poriadne desivý je aj posledný cieľ, ktorým je dosiahnutie nesmrteľnosti pomocou replikácie a evolúcie. Ak sa umelej inteligencii podarí dosiahnuť práve tieto dve schopnosti, stane sa pre ľudstvo skutočnou hrozbou za predpokladu, že ju nebudeme mať pod kontrolou. Aj keď ChaosGPT a jeho šialené príspevky pôsobia desivo, v skutočnosti sa nemusíme ničoho báť.

Jazykový model GPT-4 totiž nie je natoľko pokročilý, aby zvládal všetky tieto veci skutočne vykonávať. Obrovskou prekážkou je fakt, že sa nejedná o AGI (umelú všeobecnú inteligenciu), ktorá by dokázala riešiť intelektuálne výzvy, sama sa učiť a robiť tak prakticky čokoľvek, teoreticky aj bez toho, aby ju o to používateľ požiadal.

Ako ďaleko je však ľudstvo od dosiahnutia AGI je zatiaľ otázne a aj keď si niektorí experti myslia, že k tomu môže dôjsť už koncom tohto roka, väčšina zatiaľ ostáva skeptická. AGI navyše môže predstavovať obrovský problém aj v prípade, že ju udržíme pod kontrolou. Krajiny totiž nemajú potrebné regulácie a nie sú pripravené na to, čo spraví AGI s trhom práce.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú