Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ak sa zaujímaš o vedu a techniku, zrejme si už počul o technologickej singularite, teda hypotetickom stave, kedy s pomocou umelej inteligencie vznikne entita s inteligenciou prevyšujúcou tú ľudskú.

To rapídne urýchli technologický pokrok ďaleko za schopnosť ľudí zmysluplne sa na ňom zúčastňovať.

Dnešná umelá inteligencia a technologická singularita

Najnovšie portál PopularMechanics upozorňuje na štúdiu odborníkov zo spoločnosti Translated, ktorí sa domnievajú, že umelá inteligencia dosiahne singularitu ešte do konca tohto desaťročia. Treba však upozorniť, že odborníci v tomto prípade pokladajú singularitu za moment, kedy sa schopnosti a zručnosti AI vyrovnajú tým ľudským.

Flickr / Mike MacKenzie, NeedPix

Čo sa týka samotnej singularity, je nesmierne ťažké predpovedať, kedy začne a je takmer nemožné vedieť, čo sa za týmto technologickým „horizontom udalostí“ bude odohrávať. Preto aj názov technologická singularita.

Treba si tiež uvedomiť, že technologická singularita reprezentuje každý jeden okamih, kedy technológie natrvalo zmenia spôsob, akým žijeme. Nemusí to teda nevyhnutne súvisieť iba s budúcnosťou. Niečo podobné začalo prebiehať aj po príchode prvých mobilných telefónov, bez ktorých si už dnes mnohí z nás nevedia predstaviť ani jeden jediný deň.

Nadchádzajúca udalosť bude najmä o umelej inteligencii. Keďže technologický pokrok nemožno len tak zastaviť, skôr či neskôr sa dostaneme do bodu, kedy budú naše technológie inteligentnejšie ako my sami. Otázne preto zostáva už iba to, kedy k niečomu tak významnému dôjde a čo všetko sa vôbec zmení.

Technologická singularita je už dlhší čas predmetom záujmu viacerých renomovaných odborníkov. Hoci ich názory alebo analýzy sa zväčša nezhodujú, ak padne reč na všeobecnú umelú inteligenciu, veľa z nich sa nazdáva, že ju ľudia vytvoria v priebehu 20 až 30 rokov.

Zdá sa, že ju dosiahneme omnoho skôr

Ako však píše portál IFLScience, nové výsledky štúdie založenej na metrike Time to Edit (TTE – vedcami vytvorená metrika, s ktorou pracovali) naznačujú, že technologickú singularitu dosiahneme omnoho skôr, než sme si doposiaľ mysleli. Výsledky boli publikované na konferencii Americkej asociácie pre strojový preklad.

Unsplash/Possessed Photography/Pixabay

Predstavitelia spoločnosti Translated vysvetlili, že prvýkrát začali testovať technológiu strojového prekladu ešte v roku 2011. Od roku 2014 potom začali merať pokrok umelej inteligencie v oblasti strojového prekladu metrikou TTE, ktorá jednoducho vyjadruje čas, ktorý potrebuje ľudský prekladateľ na úpravu prekladu vytvoreného iným človekom alebo umelou inteligenciou.

V priebehu rokov bolo evidentné, že TTE pre texty preložené AI sa pomerne priamočiaro znižujú, čo viedlo spoločnosť k predpovedaniu dátumu, kedy AI dosiahne singularitu. V tomto prípade to znamená, že umelá inteligencia bude vytvárať minimálne rovnako dobré preklady, ako tie najbystrejšie ľudské mozgy na planéte.

Počas 8 rokov trvania štúdie (2014 – 2022) umelá inteligencia spoločnosti Translated vykazovala pomalé, no nepopierateľné zlepšenia, čo viedlo k neustálemu zmenšovaniu priepasti medzi ľudským prekladateľom a strojovým prekladom.

Zainteresovaní odborníci tiež upozorňujú, že AI sa zlepšuje aj v ďalších oblastiach. Jedným z nich sú jazykové chyby na 1000 preložených slov. Aktuálne priemyselná umelá inteligencia urobí približne 50 chýb na 1000 preložených slov, pričom odborníci očakávajú, že chybovosť sa bude znižovať približne rovnakou rýchlosťou ako TTE.

Výsledky hovoria jasne

Podľa výsledkov štúdie trvá prekladateľovi v priemere úprava každého slova iného človeka približne jednu sekundu. V roku 2015 trvalo profesionálnym redaktorom približne 3,5 sekundy, kým skontrolovali strojovo preložené slovo (návrh). Dnes sa čas skrátil na 2 sekundy. Ak sa teda nestane nič neočakávané, čo by spomalilo vývoj a pokrok umelej inteligencie, najneskôr koncom tohto desaťročia bude strojový preklad rovnako dobrý, ako preklad vytvorený ľuďmi.

„Predpokladá sa, že ak bude tento trend v TTE pokračovať v poklese rovnakým tempom ako od roku 2014, potom sa TTE v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov zníži na jednu sekundu, čím sa strojový preklad priblíži k tomu, čo by sa dalo nazvať perfektný preklad,“ uvádzajú odborníci na svojom webe.

Za zmienku stojí aj fakt, že mnoho odborníkov na AI sa domnieva, že vyriešenie problému jazykového prekladu nás zásadne priblíži k vytvoreniu všeobecnej umelej inteligencie. Jazyk je totiž jednou z najťažších výziev pre AI, ale počítač, ktorý by túto medzeru dokázal vyplniť, by teoreticky mohol vykazovať určité charakteristické prvky všeobecnej umelej inteligencie.

Pixabay

Je to preto, lebo jazyk je pre ľudí najprirodzenejšou vecou,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Marco Trombetti. „Napriek tomu zozbierané údaje, ktoré boli preložené, jasne ukazujú, že stroje nie sú až tak ďaleko od vyplnenia tejto medzere.“

Aj vzhľadom na pokrok iných platforiem umelej inteligencie bude ešte nesmierne zaujímavé pozorovať vývoj tejto oblasti počítačovej vedy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú