Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu už prešlo viac než pol roka. Vyzerá to tak, že Rusko oslabilo ekonomicky najdôležitejšie aspekty Ukrajiny – ich ťažbu nerastných surovín a pestovanie obilnín, informuje The Washington Post na základe analýzy od kanadskej spoločnosti SecDev.

Podľa tejto analýzy Rusko aktuálne kontroluje ukrajinské zdroje nerastných surovín v hodnote až 12,4 bilióna amerických dolárov. Drží dokonca až 63 % všetkých uholných dolov.

41 uholných ložísk, 27 ložísk zemného plynu, 14 ložísk propánu 

Analýza od SecDev sa celkovo pozerala na 2 209 známych ukrajinských ložísk nerastných surovín. Ukrajina je pritom v prípade nerastov veľmi bohatá krajina. Nachádza sa tu až 117 zo 120 najdôležitejších minerálov a kovov. Ako ďalej informuje The Washington Post, oficiálne mapy týchto ložísk krajina stiahla z internetu ešte na jar. V krajine sa nachádzajú aj jedny z najväčších svetových zásob titánu a železnej rudy.

Moskva aktuálne drží 63 % všetkých uholných ložísk, 11 % ropných ložísk, 20 % ložísk zemného plynu, 42 % depozitov kovov a 33 % ložísk minerálov a vzácnych zemín. Zároveň majú kontrolu aj nad niektorými ložiskami lítia.

V absolútnych číslach hovoríme o 41 ložiskách uhlia, 27 ložiskách zemného plynu, 14 ložískách propánu, 9 náleziskách ropy, 6 depozitoch železa, 2 depozitoch titánu, jednom ložisku zirkónu, strontia, lítia, uránia, zlata a vápenca. Nie všetky z týchto ložísk však Moskva získala až tento rok. Niektoré sa do jej držby dostali už počas ruskej anexie Krymu alebo počas 8-ročnej vojny s proruskými separatistami.

Aktuálne je najdôležitejšie uhlie

Ukrajina stratila takmer dve tretiny vlastných zdrojov uhlia. Zo strany Ruska ide predovšetkým o strategický ťah, keďže tým Ukrajinu prinútilo importovať uhlie pre svoje elektrárne. „Tí, čo odišli bojovať do prvých línií, bojujú za nás tu dole. Potrebujeme vyťažiť čo najviac uhlia. Krajina to potrebuje,“ povedal pre The Washington Post Yuri, 29-ročný operátor rýpadla v uholnom dole na Ukrajine.

V oblastiach pod kontrolou Kremlinu by sa podľa analýzy od SecDev malo nachádzať až 11,9 bilióna amerických dolárov v uhlí. V týchto doloch sa totiž má spolu nachádzať ešte asi 30 miliárd ton uhlia.

Kremlin túto krajinu okráda o základný stavebný blok jej ekonomiky – jej nerastné suroviny,“ informuje The Washington Post v prvých vetách svojho článku.

Vojna na Ukrajine pokračuje

Aj keď Rusko odmieta verejne vnímať svoju „špeciálnu operáciu“ na Ukrajine za inváziu, západ v tomto ohľade už dávno rozhodol. Kremlin aj naďalej okupuje Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá musela byť minulý týždeň odpojená od elektrickej siete. Odborníci zároveň varovali, že ak boje v tejto oblasti neustanú, hrozí únik radiácie.

The Guardian včera informoval, že EÚ by mala tento týždeň prerušiť svoju dohodu s Ruskom z roku 2007 a skomplikovať tak cestovanie obyvateľom z Ruskej federácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú