Batérie v elektrických zariadeniach strácajú energiu aj vtedy, ak sa samotné zariadenie, či už notebook, alebo elektromobil vôbec nepoužíva. Vedci z Dalhousieovej univerzity sa pozreli na to, prečo k takémuto nežiadúcemu vybíjaniu dochádza. Ako informujú na svojom webe, problém spočíva v pomerne primitívnom komponente samotnej batérie.

Už dávnejšie sme informovali o prípade známeho auto-moto novinára Jamesa Maya, ktorý na pár mesiacov zaparkoval svoju Teslu v garáži. Po tom, čo sa k autu vrátil, nedokázal vozidlo ani len odomknúť.

Počas státia sa mu vybila 12V batéria, ktorá napája základnú elektroniku (aj spomínané odomykanie dverí). Aby sa May následne dostal k batérii, musel rozobrať takmer celú prednú kapotáž elektromobilu.

Vedcov zaujímal dôvod, prečo k takémuto vybíjaniu dochádza aj vtedy, keď nedochádza k spotrebe energie uloženej v batérii.

Dôvodom je obyčajná páska

V prvom rade je zaujímavé, že túto otázku samovoľného vybíjania li-ion batérií doposiaľ nikto nepoložil. Ak by sa totiž inžinieri začali týmto problémom zaujímať skôr, určite by našli príčinu a dnešné batérie by už samovoľným vybíjaním netrpeli.

Dôvodom vybíjania batérií je obyčajná PET páska, ktorá sa používa na lepenie elektród. Pri vysokých teplotách sa z tejto pásky uvoľňuje molekula, ktorá sa dokáže presúvať medzi katódou a anódou stále dookola.

YouTube / Screenshot / Tesla daily podcast

Týmto pohybom medzi kladnou a zápornou elektródou sa vytvára spomínaný efekt samovybíjania. Tento objav je prekvapivý hlavne preto, pretože nikto z vedcov nečakal, že by vybíjanie batérie mohli spôsobovať „neaktívne“ prvky akumulátora. Ide predsa o obyčajnú pásku.

Ak už teraz poznáme dôvod samovoľného vybíjania batérií, je načase hľadať riešenie. To je však rovnako „primitívne“ ako samotná príčina tohto problému. PET pásky stačí nahradiť iným, stabilnejším materiálom, ktorý sa v akumulátore nerozkladá.

Aj keď sa môže zdať, že ide o malý a bezvýznamný objav, odborná verejnosť si uvedomuje dôležitosť zistenia, ktoré určite prispeje k zlepšeniu výkonnosti li-ion batérií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP