Faceliftovaná Tesla Model S vo verzii Plaid je tu už s nami nejaký piatok, no až doposiaľ to bolo iba auto, ktoré sa pripravovalo na výrobu. Dnešným dňom Tesla oficiálne spúšťa dodávky a pri tejto príležitosti Elon Musk na konferencii auto detailne ukázal a prezradil niekoľko kľúčových vlastností, informuje Bloomberg.

Nový Model S sa už teda oficiálne začína doručovať prvým zákazníkom, v najbližších dňoch ho dostanú prví 25 ľudia. Zatiaľ plánuje Elon Musk rozbehnúť produkciu na 100 vozidiel týždenne a neskôr v treťom kvartáli 2021 až na 1000 Modelov S Plaid za týždeň.

Ako píše Electrek, Musk na oficiálnej udalosti vo Fremonte zdôraznil aj niekoľko kľúčových noviniek, s ktorými Model S Plaid prichádza. Extrémny výkon dodávajú úplne nové motory s názvom Palladium, ktoré prinášajú inováciu v podobe nových rotorov s uhlíkovým plášťom.

Uhlík sa podľa Muska musí navíjať s omnoho vyšším pnutím, kvôli čomu automobilka navrhla nový výrobný stroj. Vďaka tomu je ale elektromotor malý, no zároveň extrémne výkonný. Maximálna rýchlosť na úrovni 321 km/h a zrýchlenie z 0 na 60 míľ/h pod 2 sekundy hovoria za všetko.

Dojazd 651 km na jedno nabitie zabezpečujú nielen nové batérie, o ktorých však Elon bližšie nehovoril, ale aj koeficient odporu vzduchu na úrovni iba 0,208. Dojazd maximalizuje aj nové, oveľa efektívnejšie tepelné čerpadlo. V chladnom počasí je vďaka nemu dojazd vyšší až o 30 % v porovnaní s predchádzajúcimi Modelmi S.

Tesla

Reč bola aj o nabíjaní, už za 15 minút a Superchargeri dokáže Model S získať dojazd až 300 km. Maximálny nabíjací výkon zostáva na úrovni 250 kW.

Zvyšok prezentácie sa Musk venoval interiéru, no príliš veľa detailných informácií sme sa nedočkali. Koniec koncov, funkcie ako automatické radenie režimov vpred a vzad už poznáme z prvého predstavenia.

Tesla

Automobilka tiež zverejnila zábery z vynoveného používateľského rozhrania, ktoré je prispôsobené na používanie gest. Tento systém je navrhnutý pre použitie vo vlajkových Modeloch S a X, no niektoré zmeny by sa podľa Muska mohli dostať aj do Modelov Y a 3.

Tesla

Počas prezentácie bola reč aj o hernom výkone nového infotainmentu, ktorý sa má vyrovnať výkonu konzoly PS5. Zabezpečuje ho grafika AMD RDNA 2 a počas prezentácie na nej Elon Musk dokázal spustiť jednu z najnáročnejších hier súčasnosti Cyberpunk 2077. Výpočtový výkon modernizovaného infotainmentu dosahuje hodnoty približujúce sa 10 teraflopom.

Prišlo aj a zvyšovanie cien

„Tesla Model S Plaid je tak dobrá, že pokojne môže byť vlajková loď, a preto verziu Plaid+ nepotrebujeme,“ vyhlásil nedávno Elon Musk a Model S Plaid+ s dojazdom viac ako 800 km na jedno nabitie stiahol z predaja. Verzia Plaid sa tak stala vrcholnou a jeden z najväčších vizionárov sveta neváhal a prispôsobil tomu aj jej cenu, píše Electrek.

Mnoho fanúšikov Tesly aktuálne na jej „otca“ Elona Muska nevie nájsť pekného slova. Po tom, čo Musk stiahol z ponuky vrcholnú verziu Plaid+, učinil ďalší odvážny krok.

Jednoducho zvýšil cenu o celých 10 000 dolárov, čo je v prepočte viac ako 8000 €. Na tom by možno nebolo nič zlé, keby tak automobilka neučinila iba deň pred spustením dodávok prvých kusov.

Tesla

Aktuálne tak stojí vrcholný Model S v USA 129 990 dolárov (v prepočte 106 000 €), čím sa priblížil cene už aktuálne nedostupnej verzii Plaid+, ktorá stála 149 990 dolárov (123 000 €), informuje portál InsideEVs.

Európske ceny sa samozrejme zvýšili tiež. Nový Model S vo verzii Plaid stojí v Európe 129 990 €, verzia Long Range vyjde na 89 990 €. Okrem Modelu S došlo aj k navýšeniu ceny v USA pre Model Y Long Range, v tomto prípade však jeho cena vzrástla iba o 500 dolárov, čo je asi 400 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom