Spoločnosť TCL Communications, ktorá vyrába aj BlackBerry, oznámila, že v tomto roku plánuje ukončenie predaja smartfónov BlackBerry. Malo by sa tak stať 31. augusta 2020, keďže od tohto dátumu už nebude mať práva na ich návrh a výrobu. Napriek ukončeniu partnerstva sa súčasní majitelia nemusia obávať, že telefón nebudú mať kde reklamovať. Spoločnosť bude poskytovať záručné opravy ďalšie 2 roky, píše The Verge.

Podľa portálu Techradar, BlackBerry bolo v jednej fáze jedným z najväčších výrobcov telefónov na svete a v roku 2011 predala viac ako 50 miliónov nových telefónov. Podiel na trhu, žiaľ, v ďalších rokoch prudko klesal, hoci sa snažili konkurovať iným výrobcom s Androidom. Keď sa zdalo, že BlackBerry mizne z povedomia spotrebiteľov, spoločnosť sa v roku 2016 rozhodla pre rázny krok.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Po rokoch zlyhaní prestali vyrábať svoje zariadenia a uzavreli najväčší licenčný obchod so spoločnosťou TCL Communications, ktorá od decembra 2016 vlastnila práva na návrh a predaj telefónov značky BlackBerry. V TCL odviedli slušnú prácu, keď sa im podarilo skĺbiť klasický štýl BlackBerry s modernými funkciami smartfónov s Androidom. Žiadne zo zariadení však neboli úspešné, práve naopak, posledné recenzie nepatrili k tým najlepším.

Prečítaj si aj
Legendárne telefóny s klávesnicou, ktoré „zaspali“ tú správnu dobu. Toto je ohromne napínavý príbeh BlackBerry

Uplynuli štyri roky od začiatku partnerstva a firma TCL Communications oznámila, že tieto dve spoločnosti sa v auguste 2020 rozdelia. Ako informuje Engadget, TCL, ktoré je čiastočne vo vlastníctve čínskej vlády, chce v tomto roku začať predávať telefóny pod svojou vlastnou značkou, i keď čelia konkurencii zo strany iných čínskych spoločností, ako sú Xiaomi a Huawei.

Jednou z možných ciest, ktorou sa BlackBerry vyberie, je nájdenie novej spoločnosti na spoluprácu, akú mali s TCL, alebo začne opäť vyrábať svoje telefóny. BlackBerry ich už ale niekoľko rokov nevyrába, takže obnovenie výroby by bolo technicky aj finančne veľmi náročné. Pravdepodobnejšie teda je, že bývalý vodca smartfónov sa odteraz bude zameriavať výlučne na softvér a zabezpečenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom