Operačná pamäť RAM je nesmierne dôležitá pre chod každého počítača, notebooku, tabletu či smartfónu. Hoci je najväčšia pozornosť venovaná najmä jej kapacite, o čosi významnejšia sa uchádza o slovo aj efektivita, rýchlosti a výkon. Už nejaký ten rok môžeme využívať RAM pamäte typu DDR4, ktoré priniesli významné vylepšenia oproti svojmu predchodcovi. 

Spoločnosť JEDEC, ktorá sa zaoberá vývojom nových DDR5 pamätí, vyhlásila, že finálna fáza vývoja bude prebiehať už niekedy budúci rok. O ďalších pár mesiacov na to sa tak táto nová technológia dostane do prvých počítačov. Tie sa budú môcť pochváliť omnoho svižnejšími reakciami, nakoľko má byť podľa dostupných údajov nový typ pamätí až dvojnásobne rýchlejší a efektívnejší. Zníži sa však aj energetická náročnosť. Správa o úspešnom priebehu vývoja mierne zarazila analytikov, ktorí príchod vôbec, ale vôbec neočakávali.

zdroj fotografie: PCWorld

Podľa mnohých z nich sa mal totižto vývoj operačných pamätí určených do počítačov zastaviť po úspešnom dokončení štandardu DDR4. Technológie však napredujú každým dňom a hoci sa podľa viacerých negatívnych vyjadrení vývoj spomaľuje, opak je pravdou. Každým rokom sme totižto svedkami významných pokrokov. Pravdou ale je, že zatiaľ nie je vôbec isté, kedy sa začnú nové pamäte predávať, no jedno je isté. Na samom začiatku rozhodne nebudú lacné a v prvom rade budú využívané v serveroch a špičkových herných zostavách.

zdroj fotografie: SKHynix

Nenechaj si ujsť
Toto je tajná zbraň Intelu, ktorá spraví tvoj budúci počítač super-rýchlym

Mierne upravená verzia tejto novinky by sa následne taktiež mohla dostať aj do smartfónov, ktoré v súčasnosti využívajú RAM pamäte typu LPDDR4. Hoci tieto správy vyznievajú vynikajúcu, nie všetko je také ružové ako sa na prvý pohľad zdá. Po úspešnom ukončení vývoja sa totižto bude musieť počkať na procesory a ostatné komponenty, ktoré budú s novým typom kompatibilné. Tento proces celkom určite nejaký čas potrvá, a tak si na po všetkých stránkach lepšiu operačnú pamäť budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú