Programátor Enias Cailliau prišiel s netradičným využitím umelej inteligencie, o ktoré však môže byť, prekvapivo, veľmi vysoký záujem. Ako totiž informuje portál Futurism, niekoľko rôznych systémov založených na umelej inteligencii skombinoval do open-source programu, pomocou ktorého je možné vytvoriť digitálny klon osoby a spraviť z neho priateľa či priateľku.

Zdanlivo neobmedzené možnosti

„Bol som posadnutý Veľkým jazykovým modelom (LLM) spoločnosti OpenAI a tým, čo dokáže. Neustále som premýšľal nad vytváraním ľuďom podobných agentov, ktorí by sa správali ako ľudia,“ vysvetľuje Cailliaou a dodáva, že neskôr narazil na množstvo projektov vytvárajúcich AI priateľky s rôznymi zaujímavými funkciami.

Programátora však zaujala možnosť vytvoriť open-source verziu podobného projektu, keďže väčšina z nich bola closed-source. Cailliaou preto skombinoval hneď niekoľko systémov, ako je chatbot Bard od spoločnosti Google, jazykový model GPT od OpenAI, hlasovú AI od ElevelLabs a dokonca aj snímkový generátor Stable Diffusion, ktorý dokáže umelej priateľke či priateľovi poskytnúť aj vizuálnu formu.

Cailliaou sa takýmto spôsobom pokúsil naklonovať svoju priateľku, ktorá s projektom súhlasila, píše VICE. Problémom však je, že ďalší používatelia tohto projektu, ktorý dostal názov GirlfriendGPT, môžu teoreticky vytvoriť niekoho AI kópiu aj bez súhlasu. Na jednej strane je možné vytvoriť kópiu svojho partnera, čo je, s jeho súhlasom, v poriadku, avšak v tom horšom a zrejme nevyhnutnom prípade dôjde ku kopírovaniu rôznych celebrít či známych, ktorí o tom ani len nevedia.

Boja sa vyhynutia ľudstva

Umelá inteligencia spôsobuje čoraz väčší rozruch a na pozore sú aj experti, z ktorých mnohí sa podpísali pod krátke vyhlásenie varujúce pred možnými hrozbami. Volá po pozornosti, keďže existuje riziko vyhynutia ľudstva práve kvôli umelej inteligencii.

Ďaleko od dokonalosti

Ak sa podarí takúto technológiu dotiahnuť do konca, môže byť skutočne zaujímavá a potenciálne užitočná, odhliadnuc od množstva nepríjemností, ktoré má šancu spôsobiť. Zatiaľ je však nesmierne ďaleko od dokonalosti, keďže nedokáže s úplnou presnosťou replikovať osobnosť a charakter človeka, umelý hlas neznie práve presvedčivo a snímky naklonovanej priateľky cez umelú inteligenciu vyzerajú skôr desivo, než upokojujúco.

Cailliaou sa zaoberá podrobnosťami projektu na svojom Twitterovom účte a detailne opisuje aj postup, ktorý zvolil. Keďže sa jedná len o experimentálnu verziu, výsledky sú pomerne prekvapujúce a zdá sa, že má tento systém skutočne veľký potenciál.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP