Minulý týždeň sme ti priniesli správu o tom, že spoločnosť Microsoft zažíva problém s distribúciou májovej aktualizácie systému Windows 10. Ten bol spôsobený pripojením externého úložného zariadenia prostredníctvom USB, čo spôsobovalo jeho prepísanie na iný zväzok, čo hlavne pre veľké spoločnosti predstavuje významný problém.

Aktualizácia preto bola pozastavená no s odvolaním, že chyba bude opravená až v ďalšej verzii systému. Microsoft však vo svojom blogu oznámil, že prichádza opätovné rozposielanie aktualizácie, avšak začne sa s ňou až koncom mesiaca máj. Najnovšia aktualizácia je zatiaľ dostupná len pre účastníkov programu Windows Insider.

Stále bude blokovaná na niektorých zariadeniach

Ako sa však ukázalo, problémových situácií je o niečo viac a nezahŕňa len prípad pripojenia úložného USB zariadenia. Blokovaná bude aj na ďalších zariadeniach a to dovtedy, kým sa táto prekážka v inštalácii neodstráni. Ide tak o ďalšiu nepríjemnosť pre používateľov, ktorí tak majú ďalší dôvod na to, aby mohli Microsoft a ich operačný systém kritizovať. Blokovanie inštalácie aktualizácie zahŕňa tieto prípady:

  • Externé úložné USB zariadenie alebo pamäťová karta – Akékoľvek pamäťové zariadenie pripojené prostredníctvom USB rozhrania, prípadne vložená pamäťová karta spôsobia, že aktualizácia nebude vykonaná. Stačí však takéto zariadenie odstrániť a všetko bude fungovať tak ako má.
  • Neaktuálna verzia anti-cheat systému – Ide o softvér rôznych herných klientov, alebo aj samostatných hier, ktorý má zabrániť nedovolenému správaniu hráčov v hre. Väčšina známych spoločnosti to už opravila, no v niektorých prípadoch sa tak stať nemuselo a aj to môže spôsobiť problém v podobe zlyhania inštalácie aktualizácie. Microsoft už pracuje s jednotlivými vývojári na tom, aby k podobnému prípadu už nedochádzalo.
  • Pri manipulovaní so známymi priečinkami (Desktop, Documents…) – V prípade, ak sa zmenilo umiestnenie priečinkov tzv. Known Folders, ktoré sú spravidla vopred dané aj pri čistej inštalácii systému, tak sa pri aktualizácii vytvorí v adresári %userprofile% directory prázdny priečinok s rovnakým názvom. Nespôsobuje to síce odstránenie súborov, no ich duplicita je zrejme neprijateľná. Aj v tomto prípade sa pracuje na oprave, no zatiaľ je pre týchto používateľov najnovšia aktualizácia nedostupná.

májová aktualizácia
Microsoft

Okrem toho sa treba pripraviť aj na výrazne vyššie požiadavky na miesto na disku. Kým doteraz systém potreboval maximálne 20 GB, po novom tomu bude až 32 GB – informuje BetaNews. To vyvoláva problém hlavne pre tých, ktorí využívajú 2v1 zariadenia, prípadne malé notebooky, ktorých kapacita úložiska je veľakrát len 64 GB.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom