Nový Hackintosh s názvom Velociraptor a predinštalovaným systémom MacOS Catalina je oficiálne v predaji. Spoločnosť stojaca za týmto zariadením však hrubo porušuje licenčné zmluvy Applu a prepožičala si meno a otvorený zavádzač MacOS systémov bez vedomia jeho tvorcov.

Portál Macrumors nedávno upozornil na spoločnosť OpenCore Computer, ktorá minulý týždeň uviedla na trh počítač s názvom Velociraptor. Prichádza s predinštalovaným systémom Windows 10 a dokonca aj s konkurenčým MacOS Catalina.

Vďaka MacOS systému bežiacom na tomto zariadení ide o takzvaný Hackintosh, ktorý v komerčnom predaji hrubo porušuje licenčné zmluvy Applu.

Ponúkať Hackintosh na komerčnej báze sa nevypláca

Hackintosh sú v jednoduchosti zpočítače so systémom MacOS bežiacom na hardvéri, ktorý nie je schválený, respektíve autorizovaný Applom. Mnoho nadšencov a vývojárov si dnes na svoj vlastný neautorizovaný hardvér skúša zaviesť MacOS, no len málo z nich takéto zariadenia aj komerčne predáva.

O prvý komerčný predaj Hackintoshov sa pokúsila spoločnosť Psystar Corporation. Tá v roku 2008 predstavila počítače, ktoré bolo možné zakúpiť s predinštalovaným systémom MacOS X Leopard.

Apple na to zareagoval žalobou, na čo v novembri 2009 americký Federálny okresný súd rozhodol, že Psystar týmto porušil autorské práva kalifornského giganta. Psystar tak musel Applu vyplatiť 2,7 milióna dolárov.

Spoločnosť OpenCore Computer sa zrejme z minulosti nepoučila

Aktuálne sa zdá, že v šľapajách Psystaru sa vydala ďalšia spoločnosť s názvom OpenCore Computer, ktorá na oficiálnom webe ponúka na predaj počítač s názvom Velociraptor. Môže ponúknuť až 16 jadrový procesor Ryzen, grafickú kartu Radeon VII, RAM pamäť do kapacity 64 GB, až 4 TB HDD disk a dvojicu 2 TB SSD diskov.

Zobraziť celú galériu (2)
Možnosti konfigurácie zariadenia Velociraptor. Okrem neho spoločnosť plánuje čoskoro pridať do ponuky aj ďalšie zariadenia T-REX a Megalodon. Zdroj: opencore.computer

Jeden z týchto SSD diskov totižto slúži na zavedenie operačného systému Windows 10 a druhý NVME SSD disk na zavedenie operačného systému MacOS Catalina. Velociraptor sa tak radí medzi Hackintoshe, ktoré sú navyše komerčne predávané.

Licenčná zmluva EULA spoločnosti Apple zakazuje inštaláciu svojho softvéru na hardvér tretích strán a akýkoľvek komerčný klon MacOS je porušením tejto dohody, ako aj zákona DMCA (Digital Millennium Copyright Act).

Navyše, OpenCore Computer na svojich stránkach uvádza, že pre inštaláciu MacOS do svojho zariadenia používa známy otvorený zavádzač OpenCore Bootloader. Ten bol vytvorený ako otvorený softvér nadšencami a fanúšikmi vývoja softvéru pre vlastné nekomerčné využitie. Developeri zavádzača aktuálne vydali nasledujúce stanovisko:

„My Acidanthera sme malá skupina nadšencov, ktorí sú nadšení ekosystémom Apple a trávia čas vývojom softvéru na zlepšenie kompatibility MacOS s rôznymi druhmi hardvéru, vrátane starších počítačov vyrobených spoločnosťou Apple a virtuálnych počítačov.

Pre nás, ktorí to robíme na dobrovoľnej a nekomerčnej báze, pre zábavu, je šokujúce a nechutné, že niektorí nečestní ľudia, ktorých nepoznáme, sa opovažujú používať meno a logo nášho zavádzača na propagáciu nezákonným podvodom.

Upozorňujeme, že v žiadnom prípade nie sme spojení s týmito ľuďmi a dôrazne žiadame všetkých, aby sa s nimi nikdy nespájali.“

Skrýva sa za kryptomeny

Spoločnosť OpenCore Computer tak zneužila nielen vlastníctvo Apple, ale aj dobré meno otvoreného zavádzača OpenCore. Svoje rozhodnutie na stránkach obhajuje tým, že chce ponúkať dostupnejšie zariadenia so systémom MacOS. Napríklad Velociraptor začína na čiastke 2199 $, čo v prepočte činí približne 1955 €.

Zdá sa však, že spoločnosť chce licenčné zmluvy EULA obísť tak, že prijíma platby len v kryptomene Bitcoin. V snahe dokázať, že nie je žiadnym podvodom, ponúka platby kryptomenou pomocou služby Bitrated, ktorá zavádza opatrenia na ochranu spotrebiteľa a predchádza podvodom pri transakciách kryptomien.

Legitímnosť spoločnosti OpenCore Computer je aj napriek tomu veľmi otázna a vzhľadom na minulosť, akej čelil Psystar, nemá ani budúcnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom