Počítače a notebooky Apple s operačným systémom MacOS si zamilovali milióny používateľov po celom svete, ktorých však neraz trápia aj nedostatky týchto prémiových produktov. Odpoveďou na ich slabé stránky sú individuálne projekty skúsenejších ľudí. Miesto míňania peňazí za Apple počítač si môžu odvážnejší používatelia vybudovať svoj vlastný ekvivalent so systémom MacOS pomenovaný ako „Hackintosh“.

Apple počítače a notebooky sú pre mnohých skvelým nástrojom pri práci, avšak ani 5 000 € drahý iMac s 5K displejom nemusí niektorým používateľom tak celkom vyhovovať. Mnohokrát sú zákazníci nútení pri kúpe takéhoto zariadenia zaplatiť aj za vymoženosť, ktorú vlastne ani nepotrebujú, no je súčasťou ich vytúženého hardvéru. Skvelý používateľský zážitok zo systému MacOS si však môžu používatelia vychutnať aj iným alternatívnym spôsobom, ktorý im ponúka „Hackintosh“.

Ide v podstate o počítač vybavený kompatibilným hardvérom a systémom MacOS, ktorý si tí skúsenejší dokážu postaviť podľa svojich požiadaviek. Takéto zariadenie má oproti originálnym Apple počítačom mnoho nesporných výhod, no nie je na nich žiadna záruka, a tak si musí každý používateľ pri opravách vystačiť sám. Kto však dokáže takýto „Hackintosh“ poskladať, rozhodne by nemal mať problém ani s jeho opravou, ktorá ho vyjde lacnejšie a bude rýchlejšia než v Apple Store. Poďme sa teda pozrieť na to, aké výhody ponúka takýto počítač.

Hackintosh ponúka skvelý zážitok z používania systému MacOS, no za omnoho menej peňazí.

Fanúšikovia Apple, ktorí si tento operačný systém zamilovali, získajú rovnako skvelé skúsenosti aj s používaním tohto hobby počítača. Spustiť na ňom dokonca môžu aj Final Cut X Pro, a to úplne zadarmo. Dôkazom je tiež projekt, ktorý v januári tohto roka vytvoril youtuber Snazzy Labs. Za svoj Hackintosh zaplatil zhruba len 300 €, no získal rovnaký systém a používateľský zážitok ako pri niekoľkonásobne drahšom Apple iMac. Viac o jeho projekte ti prezradí priložené video, v ktorom nájdeš aj využité komponenty potrebné pre tento Hackintosh.

Skladanie tohto zariadenia nie je tak celkom legálne, no Applu to nevadí.

Nenechaj si ujsť
Apple doplatí na obchodnú vojnu medzi Čínou a USA

Vrcholom skladania Hackintoshu je operačný systém MacOS, ktorý je na takýto počítač potrebné nainštalovať. Odkiaľ ho však môžeš získať? Najjednoduchším spôsobom je skopírovať systém z počítača iMac, avšak tým používateľ poruší pravidlá, s ktorými súhlasil pri kúpe originálneho Apple počítača. Za nelegálne kopírovanie systému by mohla spoločnosť vyvodiť právne následky, no zatiaľ sa do nikoho, kto si Hackintosh vybudoval, právnici Applu nepustili. To však nemusí platiť naveky.

Svoj vlastný Hackintosh si pred 5 rokmi postavil aj známy youtuber, Marques Brownlee. Odôvodnil to tým, že v tom čase Apple neponúkal počítač podľa jeho požiadaviek.

Hoci sú počítače s logom Apple vo svete preslávené svojimi kvalitami a výkonom, nie vždy musia vyhovieť každému používateľovi. To platilo aj v prípade youtoubera, ktorý je vo svete technológií dobre známy. Marques Brownlee si už pred 5 rokmi vyskladal vlastný Hackintosh, ktorý naprával nedostatky Apple počítača, no priniesol mu možnosť pracovať so systémom MacOS. O dôvodoch jeho rozhodnutia ti viac napovie priložené video.

Servis takéhoto zariadenia je rýchlejší a lacnejší. Pomoc od Apple ale nečakaj.

Pri poruche originálneho iMac počítača je nutné zájsť do Apple Store, alebo do autorizovaného servisu, kde sa o opravu postarajú vyškolení pracovníci. Takýto spôsob ale nie je práve najlacnejší a ani najkratší. S vlastným Hackintoshom si môže používateľ chyby opraviť aj sám za omnoho menej peňazí a v kratšom čase. Ten, kto si takýto počítač poskladá, pozná všetky jeho vlastnosti a v prípade poruchy by tak preňho nemal byť servis žiaden problém. Technickú podporu Apple v tomto prípade neposkytuje a každý si musí vystačiť sám.

Hackintosh môže mať rôzne podoby. Každý si jeho dizajn navrhne podľa svojich predstáv a nemusí sa spoliehať na jednoduchý dizajnový jazyk Applu.

Nenechaj si ujsť
Apple oslavuje: Uplynulo 20 rokov od predstavenia legendárneho iMacu

Takýto hobby projekt je skvelým spôsobom ako prejaviť aj svoje dizajnové nadanie. Hackintosh si totiž každý skladá od podlahy a v začiatkoch je tak možné navrhnúť aj originálny dizajn počítača, ktorý sa odlíši od ostatných. Na druhej strane Apple ponúka jednoduchý elegantný dizajn, s ktorým sa musí uspokojiť každý zákazník. Tí najnáročnejší však pri budovaní vlastného Hackintoshu môžu staviť na sklenené bočné steny skrine počítača, farebné RGB pásiky, alebo iné vizuálne vylepšenia, ktoré by u iMacu nikto nenašiel. V tomto prípade je limitom len fantázia a rozpočet. Inšpiráciu môžeš načerpať aj z priloženého videa.

Úspešný vývoj Hackintosha vyžaduje skúsenosti.

Zobraziť celú galériu (4)
Snazzy Labs/YouTube

Na prvý podhľad jednoduchá záležitosť však môže byť pre neskúsených ľudí poriadne tvrdým orieškom. Pri budovaní Hackintoshu sú totiž vyžadované znalosti počítačových komponentov, alebo tiež ovládania BIOS-u. Pre inštaláciu MacOS je zasa potrebných zopár iných úprav, ktoré vytvorili fanúšikovia týchto projektov.

Nejde to so všetkými komponentmi. Niektoré súčiastky nie sú pre takýto projekt vhodné.

Pred tým ako sa niekto rozhodne postaviť si vlastný Hackintosh, je potrebné preskúmať ponuku počítačových komponentov. Nie každá súčiastka je totiž vhodná a dá sa tým predísť zbytočnému nákupu aj za desiatky eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom