Dámy a páni, tím vedcov z univerzity Monash v austrálskom Melbourne predstavil vôbec prvé očné bionické zariadenie, ktoré sa v súčasnosti pripravuje na klinické testy na ľuďoch. Celé zariadenie bolo vyvinuté v rámci projektu Corcital Frontiers a vďaka veľkému úspechu vedci pracujúci na tomto zariadení očakávajú, respektíve vyžadujú ďalšie finančné prostriedky na jeho úplné dokončenie, o téme informoval portál Futurism.

Corcital Frontiers je veľmi náročný bioinžiniersky projekt, na ktorom sa pracuje už viac než 10 rokov. Jeho cieľom je prostredníctvom bionického systému nazývaného Gennaris prinavrátiť zrak nevidiacim, pričom sa neobmedzuje iba na túto funkciu.

Tvorcovia veria, že „drobnými“ úpravami by bolo možné zariadenie pretransformovať, aby bolo schopné pomôcť aj pacientom s inými neurologickými poruchami akou je napríklad paralýza končatín.

O podobnom projekte sme ťa informovali aj v tomto článku, kde vedci predstavili umelé bionické oko schopné umožniť jeho nositeľovi lepšie videnie ako normálne ľudské oko.

Zariadenie prinavráti zrak nevidiacim

Ako sme však už spomínali, primárnym cieľom projektu je prinavrátiť zrak nevidiacim pomocou miniaturizovaných bezdrôtových elektronických implantátov, ktoré sa umiestňujú na povrch mozgu. Na základe úspešného absolvovania prvých testov  je možné usúdiť, že zariadenie ma obrovský potenciál a nepredstavuje žiadne veľké riziko.

V štúdii publikovanej v žurnále Journal of Neural Engineering vedci detailne popisujú výsledky testov dosiahnutých na zvieratách a taktiež aj princíp fungovania. Konkrétne pomocou pneumatických zavádzačov implementovali zariadenie do mozgu 3 ovciam. Celkovo bolo do mozgu týchto oviec zavedených desať polí, z čoho sedem bolo aktívnych a tri pasívne, informovala samotná univerzita Monash na svojom webe.

Všetky zariadenia pozostávali z bezdrôtového prijímača a špeciálneho integrovaného obvodu uzavretého v keramickej krabičke, pričom každé zariadenie mohlo poskytovať elektrickú stimuláciu prostredníctvom jednej zo 43 elektród.

Histologické vyšetrenie naznačuje, že bionické zariadenie bolo mozgom veľmi dobre prijaté a tolerované a ani po 2700 hodinách kumulatívnej stimulácie sa neprejavili žiadne negatívne účinky na zdraví zvierat.

Systém bionického videnia Gennaris sa skladá z na mieru navrhnutej pokrývky hlavy, ktorá má v sebe zabudovanú kameru, bezdrôtový vysielač, jednotku obrazového procesora, softvér a v neposlednom rade sadu dlaždíc s veľkosťou 9 x 9 mm, ktoré sú implementované do mozgu.

Ako funguje?

Bionické zariadenie funguje tak, že obchádza poškodené optické nervy a prenáša signály zo sietnice priamo do mozgu. Informácie zaznamenané pomocou kamery sa odosielajú do obrazového procesora, kde sa ďalej spracovávajú a bezdrôtovo odosielajú do spomínaných dlaždíc. Pri tomto procese sa tiež prevedú dáta na vzorec elektrických impulzov, ktoré stimulujú mozog pomocou mikroelektród o veľkosti ľudského vlasu.

Na margo zariadenia jeden z autorov štúdie, profesor Lowery, uviedol, že vytvára vizuálny vzor zo 172 svetelných bodov, nazývaných tiež fosfény, ktoré umožňujú navigáciu ako v interiéri, tak aj v exteriéri, a umožňujú tiež rozpoznať okolité objekty či dokonca ľudí.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP