Na medzinárodnom turnaji vo Vancouveri si zmerali sily v hre Dota 2 profesionálni hráči a umelá inteligencia. Nateraz boli lepší ľudia, no zostávajú ešte dva zápasy.

Vývoj umelej inteligencie naberá v posledných rokoch na intenzite a táto technológia sa postupne vylepšuje. V minulosti sme už mohli viackrát počuť o zápase človeka a umelej inteligencie. Šlo však o hry ako šach či hra GO. Tentoraz bola umelá inteligencia nasadená do turnaja v hre Dota 2 a zmerala si sily s profesionálmi. Ľudia svoj prvý boj vyhrali, no čakajú nás ešte dva zápasy.

Vizionári verzus profesionáli

V zápase 5v5 sa proti sebe postavili tými severoamerických profesionálov Pain Gaming a boti z týmu OpenAI Five. Umelú inteligenciu má na starosti nezisková technologická organizácia, ktorú podporujú vizionári na čele s Elonom Muskom. Hlavným cieľom tohto technologického laboratória je vyvinúť umelú inteligenciu, ktorá má pomáhať ľudstvu, no hrám sa výskumníci venujú už dlhšie. Môže sa to na prvý pohľad zdať triviálne, no práve hry ako Dota 2 v sebe spájajú stratégiu a dlhodobé plánovanie.

Ľudia vyhrali, nebolo to však jednoznačné

Ako teda zápas skončil? Ľudia zápas vyhrali, no nebolo to úplne jednoduché. Zo začiatku síce viedli následne však prevzali iniciatívu boti. Nakoniec sa však priebeh hry opäť menil a z víťazstva sa radovali profesionálni hráči. Tým OpenAI Five hral dobre, no urobil niekoľko kľúčových chýb. Osudným sa mu stala neutrálna postava umiestnená v strede mapy známa ako Roshan. Pri jej zabití je možné získať množstvo výhod, ako aj životy pre svojich hrdinov. Ide však o neľahkú úlohu, pri ktorej zostáva vlastné územie nechránené. Presne to využil tým Pain Gaming a hru obrátil vo svoj prospech.

Poučí sa umelá inteligencia z prehry?

Podľa herného výskumníka umelej inteligencie Mika Cooka hrala umelá inteligencia dobre, no osudným sa jej stalo rozhodovanie na „makro-úrovni“. Hocičo to znamená, je jednoznačné, že OpenAI Five sa z prehry poučí a bude sa snažiť vyhrať v nasledujúcich dvoch zápasoch. Podľa tvorcov umelej inteligencie už takto postupne vyhrali nad viacerými súpermi. Uvidíme teda, či to bude takto aj v tomto prípade.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom