Mariana Čengel Solčanská je jednou z najvýraznejších režisérok súčasného filmového priemyslu na Slovensku. Po viacerých hitoch nám prinesie ďalšiu mrazivú snímku, tentokrát zasadenú do obdobia prvej svetovej vojny.

Film Slúžka bude dobová dráma, natočená podľa rovnomenného knižného románu Hany Lasicovej, ktorá je zároveň s etablovanou režisérkou aj autorkou filmového scenára. O začatí natáčania informovala facebooková stránka filmu.

Stredobodom univerza bude 15-ročná Anka, ktorá v období pred vznikom Československa odchádza pracovať ako slúžka do pražskej vily rakúsko-uhorského úradníka. Životom zmietaná dievčina si tam nachádza útočisko u zvyšku služobníctva.

Zároveň však natrafí aj na rovnako starú dcéru panskej rodiny, kedy prvotne nevraživý vzťah prerastie v sympatie a následný románik. Hlavnou myšlienkou diela tak bude vykresľovanie konfliktu vtedajšej spoločnosti a lásky mladej dvojice.

Dana Droppová v hlavnej úlohe Anky z filmu Slúžka. Foto: Igor Stančík

Gepostet von Film Slúžka am Sonntag, 27. September 2020

Slúžka tak má ambície stať sa ďalším výrazným zárezom v životopise režisérky Mariany Čengel Solčanskej s ďalekosiahlym sociálnym presahom, kritizujúcim vybrané vrstvy spoločnosti. Zatiaľ čo európske dejiny fungujú ako príbehové krovie, postavenie slabšieho pohlavia vo vtedajšej spoločnosti poukáže na problémy pretrvávajúce aj v dnešnej dobe.

Nenechaj si ujsť
James Cameron hlási skvelé správy. Avatar 2 je už kompletne natočený

Podľa ČSFD sa roly Anky chytí Dana Droppová, ktorej bude sekundovať Karel Dobrý, Zuzana Mauréry, Anna Geislerová, Vica Kerekes, či Cyril Dobrý. Produkciu filmu má na starosti slovenská produkčná spoločnosť Bright Sight Pictures za podpory Audiovizuálneho fondu a CINEART TV Prague s finančnou podporou Českej televízie.

Zároveň sa produkčná spoločnosť pochválila na Facebooku snahou o ekologickejšej natáčanie. Slúžka tak bude prvým filmom natáčaným na území Slovenskej republiky, ktorý vzniká s ohľadom na životné prostredie.

Prvá klapka na zámku Slatiňany v Pardubickom kraji padla 24. septembra. Film Slúžka sa na plátna slovenských kín dostane na jeseň budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom