Operačný systém pre smartfóny od Googlu vznikol ešte v minulom desaťročí, odkedy sa však poriadne rozšíril a stretávame sa s ním každodenne. Android totiž beží na miliardách rôznych zariadení, smartfónoch, ale aj menších gadgetoch, ktoré by však o pár rokov mohli privítať nový systém. Google vyvíja Fuchsiu ako potencionálneho náhradníka za nesmierne obľúbený Android a uplatnenie by taktiež našiel v mnohých moderných zariadeniach.

Fuchsia nie je vo svete operačných systémov žiadnou novinkou. O možnostiach tohto vyvíjaného systému sme počuli už dávnejšie, pričom sa šepkalo, že by práve toto mohol byť nástupca populárneho Androidu. Google by s Fuchsiou mohol zjednotiť Android a Chrome OS, aby tak všetky jeho zariadenia využívali jednotný operačný systém.

Možný nástupca Androidu je už vo vývoji

Práce na celom projekte za posledné roky značne pokročili a tím vývojárov sa aktuálne rozrástol až na 100 členov. Všetci intenzívne pracujú na vylepšení tohto systému. Ten sa časom môže dostať do budúcich smartfónov, inteligentných hodiniek, ale aj inteligentných reproduktorov a ďalších gadgetov. Fuchsia by totiž mala byť plnohodnotnou náhradou za Android, ktorý poháňa miliardy elektronických zariadení. Aby bola táto novinka ešte lepšia, Google jej mal zabudovať hlasové povely priamo do jej jadra a tiež údajne zanevrel na Linux kernel.

Nenechaj si ujsť
Konečne sme ho spoznali. Toto je prvý pohľad na nový operačný systém Googlu pre smartfóny, tablety a notebooky

Ten mal nahradiť Zircon, ktorý môže vyriešiť mnoho najznámejších problémov Androidu ako napríklad využitie jazyka Java. Integrácia s celým ekosystémom zariadení od Googlu by ale bola zrejme zložitá. Používateľov by však rozhodne potešila vyššia bezpečnosť systému už v jeho základe, čo by ale nenadchlo reklamné spoločnosti. Operačný systém Fuchsia má zatiaľ zelenú aj od Sundara Pichaia, no ide len o jeden z mnohých projektov, na ktorých Google a jeho vývojári pracujú.

Aktuálne nie je vôbec známa žiadna časová línia, kedy by sa mohla Fuchsia oficiálne ukázať v prvých zariadeniach. Na to zrejme Google ešte potrebuje viac času a zdá sa, že ani 5 rokov nie je dosť. Spoločnosť sa však k tejto téme odmietla vyjadriť. Naďalej tak ostáva nejasné, či sa niekedy skutočne dočkáme vyvíjanej Fuchsie v reálnych zariadeniach. Ako tento systém zatiaľ vyzerá si môžeš pozrieť aj na priloženom videu a zhodnotiť tak, či by táto novinka skutočne dokázala nahradiť Android.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom