Tak a je to už viac-menej isté. Aj posledná fotografia chystaného smartfónu od Google odhaľuje dizajn s kontroverzným prvkom. Telefón Pixel 3 XL príde s výrezom v displeji, ktorý bude veľký a škaredý. A obzvlášť pri Google to zamrzí.
To, že na trhu smartfónov sa stal výrez bežnou súčasťou zariadení, sme si zvykli. Museli sme, pretože modelov s ním pribúdalo tak rýchlo, až sme tomu nedokázali zabrániť. Android výrobcovia sa nás už ani nepýtali, či na smartfónoch výrez chceme, rovno začali jeho implementáciu obhajovať. Huawei, Xiaomi, OnePlus aj LG umiestnili do svojich najnovších vlajkových smartfónov výrez. Prižmúrili sme oči a akosi sme ho začali rešpektovať.
„Samozrejme, priestor, ktorý získame nie je extra veľký, ale taký nakoniec nie je ani negatívny dopad výrezu na dizajn. A tak je tento prvok v podstate funkciou, ktorá nie je výrazne lepšia ani horšia ako „štandardnejšie“ riešenie v podaní rámika na celej šírke.“
Slová vyššie som napísal v recenzii na OnePlus 6, lenže to som si úplne neuvedomil, ako málo alternatív s normálnym rámikom nám v prémiovom sektore skutočne zostáva. Spoločnosti ako Sony či HTC sa nám bohužiaľ strácajú pred očami. Oppo a Vivo ešte k nám skutočne neprišli a tak ostal Samsung. Verný svojmu dizajnu bojuje proti Apple výrezu ako hlavný protagonista Androidu. Patrí sa mu. Je to najväčší výrobca spomedzi všetkých.
Výrez je dielo Apple
Pritlačiť na Apple mal však aj ďalší večný súper. Doslova vlajkonosič Androidu, Google. Hovorím o boji proti Apple, pretože trend výrezu v smartfóne je jeho dielo. Práve spoločnosť z Cupertina totiž výrez v telefónoch presadila. Zabudnime na Essential Phone či nejaké iné zariadenie z roku x, ktoré prišlo s podobným prvkom ako prvé. Drvivá väčšina Androidov má dnes výrez, ktorý vychádza z iPhone X. Je to Apple, ktorý ho dostal k ľuďom a skutočne začal tento trend.

Google je ale popri tom všetkom, presne ten výrobca, ktorý mal ísť vlastnou cestou. V prvom rade je to spoločnosť stojaca za Androidom. Najrozšírenejším mobilným operačným systémom sveta a hlavným konkurentom iOS. V ďalšom ohľade je to výrobca smartfónov Pixel. Zariadenia, ktoré má byť najodladenejšie zo všetkých a v tomto ohľade konkurovať iPhonom.
Prečo práve toto?
Tretí dôvod, prečo Google musí byť originálny a mal ísť svojou cestou je samotný výrez. Vo svete výrobcov je celkom bežné, keď sa jeden inšpiruje druhým a implementuje určitú technológiu do svojho produktu. Lenže to sa robí v opodstatnených prípadoch, pri vydarených funkciách. Prečo sa vydať cestou implementácie výrezu? Prvku, ktorý používatelia v smartfónoch skutočne nijak nevyžadujú, či dokonca až nechcú.
Render Pixel 3 XL a Pixel 3, ktoré vytvoril @MilenYanachkov / PhoneArena.com
Ak by ho Google do nového Pixel 3 XL nedal, nikto by nehovoril: „Ten smartfón nechcem, lebo nemá výrez.“ Lenže Pixel ho mať bude a základy získa presne v dizajne, ktorý ako prvý predstavil iPhone X. Výrez bol šancou pre Google pritlačiť Apple na mieste, kde to mohlo bolieť. Mohol sa stať symbolom tvrdého súboja.
Škoda, že sa Google rozhodol inšpirovať sa na mieste, kde to nebolo treba. My tak máme o ďalšiu „bezvýrezovú“ alternatívu menej. Ešteže ten menší Pixel by mohol prísť s klasickým rámikom. Len či Google nepremrhal šancu…
Teraz čítajú

Polícia našla trosky zrútenej rakety SpaceX, spoločnosť chce ich pôvod preveriť

Elektrické BMW na dvoch kolesách - takto môže vyzerať terénne enduro budúcnosti

Veľmi nepríjemný pohľad: Takto vyzerá aktuálne vesmírny odpad okolo Zeme na extrémne presnej animácii

ZAUJÍMAVÉ Výška až 150 metrov a hmoťnosť 18 000 ton. Raketa Sea Dragon mala byť vrcholom ľudského inžinierstva a väčšiu ešte dodnes nikto nepostavil

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku
Články, ktoré hýbu svetom

Poznáme dátum vydania ďalšieho Star Trek filmu, no iné veľkofilmy opäť odložili

PRIPOMIENKA Život s elektromobilom na Slovensku: Je to oveľa jednoduchšie ako sa zdá, staré mýty už dávno neplatia

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
