Nedávno sme si predstavili technológiu eSIM, ktorá získala podporu prvého operátora na Slovensku. Dnes sa povenujeme službe, ktorá je už u nás dlhšie, no na svoj veľký prielom ešte len čaká.  

Čo je VoLTE?

VoLTE (Voice-over-LTE) je technológia, ktorá umožňuje uskutočňovanie hovorov v sieti LTE (4G). Celý prenos dát tak prebieha cez dátovú sieť a nie cez hlasovú časť 2G/3G sietí. V súčasnosti predstavuje VoLTE najkvalitnejší spôsob telefonovania.

Pixabay

V čom sú výhody oproti klasickému spojeniu?

V prvom rade je to kvalita hovoru, ktorá je u VoLTE vyššia a zvykne označovať aj ako HD. Cez LTE sieť môže byť prenesených viac dát (až 3x viac ako v 3G a 6x viac ako v 2G), vďaka čomu je možné ponúknuť kvalitnejší hlasový prenos.

FonTech

Druhou výhodou je rýchlejšie spojenie účastníkov hovoru. Pri VoLTE nie je nutné zostavenie komunikačného kanála ako v prípade hovoru v sieťach 2G a 3G. Hovor sa prenáša formou IP paketov a jeho zostavenie je aj vďaka tomu výrazne rýchlejšie. Prepojenie je možné uskutočniť s maximálnym čakaním na úrovni do 4 sekúnd (obvykle je to ale rýchlejšie, na úrovni 2 sekúnd). Bežne trvá spojenie účastníkov v GSM sieti približne 5 až 10 sekúnd. Rozdiel tak môže byť niekoľkonásobný.

Treťou výraznou výhodou je neustále pripojenie k internetu aj počas hovoru. V trvaní komunikácie je tak naďalej možné vyhľadať informácie v prehliadači či prijímať správy cez komunikačné aplikácie. K výhodám sa môže pridať aj úspora energie telefónu, keďže pri hovore nie je nutné vyhľadávať 2G/3G sieť, ale telefón ostane v 4G. Rozdiel nemusí byť veľký, ale pri častom telefonovaní sa môže výhoda prejaviť výraznejšie.

Čo musí používateľ spĺňať, aby mohol využívať VoLTE?

V prvom rade je nutné mať smartfón, ktorý danú technológiu podporuje a sprístupňuje ju aj pre náš trh. Daný model zároveň musí mať podporu aj u operátor (minimálne operátor nesmie danú službu na zariadení zakazovať). Následne je dôležitá aktivovaná služba VoLTE a telefonovanie v pokrytí s LTE (4G) signálom operátora.

FonTech

V súčasnosti na Slovensku poskytujú možnosť VoLTE hovorov traja operátori – Orange, Telekom a 4ka. O2 danú technológiu zatiaľ nepodporuje, aj keď príchod technológie už ohlasovalo niekoľkokrát.

Ďalšie podmienky sa líšia už od podmienok daných telekomunikačných spoločností. Napríklad Telekom zatiaľ podporuje VoLTE len pre paušály Áno a Happy. Služba tak nie je dostupná pre zákazníkov predplatených služieb, biznis paušály a zákazníkov s aktívnou službou Virtuálne číslo. Na druhej strane, Telekom, tak ako Orange, službu aktivuje automaticky pokiaľ zákazník a jeho zariadenie spĺňajú podmienky. 4ka vyžaduje aktiváciu služby cez SMS.

Aké zariadenia umožňujú využívať VoLTE?

Čo sa týka podpory VoLTE na smartfónoch, vo výhode sú zariadenia zakúpené v predajniach operátorov. Nie je to však nutnosť a niektoré modely sú schopné využívať danú technológiu aj pokiaľ ich používateľ zakúpil u iného predajcu. Môže ísť o neoficiálnu podporu, kedy VoLTE funguje aj na zariadení, ktoré sa nenachádza v oficiálnych zoznamoch operátorov. Takýto používatelia sa však môžu stretnúť s určitými problémami vo funkčnosti technológie

Podporované zariadenia Telekom:

Zariadenie zakúpené v sieti operátora:

Alcatel 1X, Apple iPhone od modelu 6 (aj model iPhone SE) po najnovšie XS, XS Max a XR, Honor 10, Huawei (P9 lite (2017), P10, P10 lite, Mate 10 Pro, P20, P20 lite, P20 Pro, P smart, P Smart 2019, Y6 (2018), Mate 20 Pro), LG G6 a LG K11, Motorola Moto G6 a Motorola One, Samsung (Galaxy Note9, Galaxy S9, Galaxy S9+, Galaxy A8 (2018), Galaxy S8, Galaxy S8+, Galaxy Note8, Galaxy S7, Galaxy S7 edge, Galaxy J6+, Galaxy J5 (2017), Galaxy A5 (2017), Galaxy Xcover 4, Galaxy A6, Galaxy A3 (2017), Galaxy A7), Sony (Xperia L2, Xperia XZ Premium, Xperia XA2, Xperia XZ1 Compact, Xperia XZ2)

Zariadenia zakúpené mimo sieť Telekomu:

Huawei P20, Huawei P20 lite, Huawei P20 Pro, Huawei Mate 20 Pro, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone Xr, iPhone Xs, iPhone Xs Max, Moto E5 Play, Moto E5 Plus, Moto G6, Motorola One, Moto Z3 Play, LG G6, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy S9+, Samsung Galaxy A7, Sony XZ2

Orange:

Apple iPhone od modelu 6 (aj model iPhone SE) po najnovšie XS, XS Max a XR, Honor 10, Huawei (Mate 10 Pro, Mate 10 Lite, Mate 20 Pro, Mate 20 lite, P10, P10 lite, P20, P20 lite, P20 pro, P Smart), Motorola Moto G6, Moto G6 play, Samsung (Galaxy A3 2017, Galaxy A5 2017, Galaxy A6, Galaxy A6+, Galaxy A7, Galaxy A8, Galaxy A9, Galaxy J3 2017, Galaxy J5 2017. Galaxy J7 2017, Galaxy J4+, Galaxy J6+, Galaxy Note 8, Galaxy Note 9, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S8, Galaxy S8+, Galaxy S9, Galaxy S9+, Galaxy Watch 46mm eSIM, Galaxy Xcover 4), Sony (Xperia L2, Xperia XA2, Xperia XZ1, Xperia XZ Premium, Xperia XZ2, Xperia XZ2 compact, Xperia XZ3)

4ka:

Samsung (Galaxy Note 8, Galaxy S7 edge, Galaxy S7, Galaxy J6, Galaxy A6, Galaxy A5, Galaxy A3, Galaxy J3 (2017) Duos, ​Huawei (MATE 10 PRO, P10), ZTE V770

Čo sa stane, keď sa používateľ dostane počas hovoru mimo LTE (4G) sieť?

Hovor sa v takomto prípade nepreruší, ale spojenie plynulo prejde do 2G/3G sieti. Používateľ si nemusí nič všimnúť, spomínaná kvalita zvuku sa však zníži.

Spotrebúvajú sa na VoLTE volania dáta z kreditu/paušálu?

Nie. Ani jeden z operátorov, ktorý danú službu na Slovensku podporuje, nestrháva počas VoLTE hovorov zákazníkovi dáta z predplateného balíku/kreditu. Volanie je účtované rovnako ako bežné hovory podľa bežnej tarify a zákazník neplatí nič naviac. Na hovor sa teda nespotrebujú ani žiadne dáta, napriek tomu, že je na nich založené VoLTE telefonovanie.

FonTech

Musia mať obaja volajúci telefón podporujúci VoLTE hovory, aktivovanú službu u operátora a nachádzať sa v LTE sieti?

Nie nevyhnutne. Samozrejme, všetky výhody VoLTE je možné užívať len pokiaľ majú obe strany podporované smartfóny, aktívne služby a nachádzajú sa v LTE sieti. Ak však iba jeden volajúci spĺňa tieto podmienky, operátori naďalej poskytujú danému zákazníkovi výhody kvalitnejšieho zvuku vďaka technológii HD Voice. Nebude však možné využiť napríklad výhodu rýchlejšieho spojenia.

Aká je budúcnosť VoLTE?

VoLTE v súčasnosti predstavuje najmodernejší a najkvalitnejší spôsob volania. S pribúdajúcimi podporovanými zariadeniami sa v budúcnosti stane hlavným spôsobom volania. Navyše, už dnes sú dostupné rôzne ďalšie doplnky/nadstavby k tejto službe. Ide napríklad o technológiu VoWi-Fi, ktorá je v podstate podobná ako VoLTE, ale namiesto mobilnej dátovej siete sa telefonuje cez Wi-Fi sieť. Túto službu už u nás ponúka Orange.

Pexels

Veľkým prísľubom do budúcnosti je aj technológia ViLTE, ktorú zas na Slovensku spustila 4ka. ViLTE (Video over LTE) umožňuje videohovory v HD kvalite, na štýl napríklad Skype, ale opäť je funkčnosť zaistená cez operátora a používateľovi stačí na spojenie telefónne číslo. Vytáčanie kontaktu prebieha v štandardnej aplikácii telefónov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom