Prehľad
Mobilná sieť

3G aj 4G príjem

Rozmery a hmotnosť

49 x 46 x 13 mm
63 g

Displej

Super AMOLED, 1.´,3 palcov, rozlíšenie 360 x 360 pixelov, hustota 278 ppi, pomer strán 1:1

Čipset

Exynos 9110, dvojjadrový 1,15 GHz

RAM

768 MB (klasická verzia)
1,5 GB (LTE verzia)

Operačný systém

založený na Tizen 4.0

Pamäť

4 GB, dostupných 1,5 GB pre používateľa

Fotoaparát

nemá

Konektivita

Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.2, A2DP, LE
GPS s podporou A-GPS, GLONASS
NFC

Batéria

472 mAh

Ostatné

Vode a prachu odolné (IP68), bezkontaktné platby, Always-on displej, otočná luneta pre ovládanie

Začiatkom decembra Orange ako prvý operátor na Slovensku spustil podporu pre eSIM kartu. Novinka je zatiaľ podporovaná na hodinkách Galaxy Watch a my sme ich teraz vyskúšali.

Čo je eSIM?

eSIM je budúcnosťou, ktorá nás čaká nielen v oblasti smartfónov, ale aj inteligentného príslušenstva. Embedovaná alebo elektronická SIM je v podstate náhradou fyzických SIM kariet. Samostatný čip zabudovaný do základnej dosky telefónu, inteligentných hodiniek či tabletov umožňuje vytvorenie virtuálnych profilov a následne využívať služby operátorov.

Technológia má v porovnaní s tradičným riešením SIM kariet niekoľko výhod. V prvom rade ide o veľkosť. Dnes už síce množstvo smartfónov využíva relatívne malé nano SIM karty, eSIM ale eliminuje ešte viac miesta. Nepotrebuje samostatný fyzický slot, súčasťou zariadenia je len malý modul a výrobcovia tak môžu ušetrené miesto využiť napríklad na zväčšenie batérie, či implementovanie iných komponentov.

Zásadná zmena spočíva v zabudovaní čipu SIM karty v zariadeniach priamo od výrobcu, takže zákazníci ju už nemusia fyzicky vkladať do otvoru pre SIM karty. Zároveň sa už nedostanú do situácie, kedy by museli riešiť jej poškodenie, zlomenie či stratu. eSIM zároveň umožňuje aj jednoduchšiu zmenu operátora a prepínanie medzi službami.

Orange začal podporovať technológiu v rámci hodiniek Samsung Galaxy Watch vo verzii 46mm. Neskôr sa má zoznam podporovaných zariadení rozšíriť, pričom na začiatku roka by sa mali pridať nové iPhony. Nateraz však zostávajú hodinky Galaxy Watch jediným produktom s funkcionalitou. Orange ponúka eSIM verziu hodiniek vo svojom eshope za cenu 389 €. Je ich možné kúpiť aj na splátky alebo k paušálom za dotované ceny.

Aktiváciu zvládne každý

Aktivácia eSIM v hodinkách je pomerne jednoduchá. My sme celým procesom neprešli, keďže nám do redakcie prišli hodinky s aktívnym profilom, zvládne ho však aj bežný zákazník. Pri nákupe paušálu, či už online alebo priamo na predajni, dostane zákazník k objednávke špeciálny QR kód. Ten slúži na stiahnutie eSIM profilu do zariadenia.

Hodinku je potrebné pred nasnímaním kódu spárovať so smartfónom prostredníctvom Bluetooth rozhrania a aplikácie Samsung Wearable. Podporuje Androidy aj iPhony (Samsung Galaxy Watch). Po spárovaní treba prejsť do nastavení a záložke „Mobilné siete“ zvoliť možnosť „Pridať“ a následne „Použiť kód“. Tým sa spustí fotoaparát smartfónu, cez ktorý už nasnímaš spomínaný QR kód. Stačí už len odkliknúť možnosť Pripojiť. Hodinky sa reštartujú a po zapnutí a zadní PIN kódu už budú pripojené k sieti Orangeu.

Od tohto momentu sú hodinky pripravené volať alebo posielať SMS správy. Nepotrebuješ k tomu žiadny pripojený smartfón. Vytáčanie kontaktov a samotný hovor prebieha priamo na hodinkách a rovnako sa dajú napísať a odoslať textové správy. Funguje dátové pripojenie a môžeš si s nimi napríklad prehliadať web či stiahnuť aplikáciu.

FonTech

Z našich skúseností môžeme povedať, že Galaxy Watch s eSIM od Orangeu robia presne to, čo majú. Samozrejme, telefonovanie z nich nie je tak príjemné ako zo smartfónu, ale o to ani nejde. Hodinky umožňujú využívať 3G aj 4G pripojenie. Vytáčanie telefónnych čísiel prebieha priamo na hodinkách a príjem signálu je stabilný, aj keď o niečo slabší ako u smartfónov.

Samozrejme, pohodlnejšia je možnosť vyhľadania kontaktu v zozname, ale na hodinkách je možné aj priamo zadať číslo pokiaľ sa nenachádza v adresári. Tam už treba trochu trpezlivosti pri písaní na malom displeji hodiniek.

Počuť na oboch stranách

Kvalita hovorov je prekvapivo dobrá. Hodinky majú zabudovaný reproduktor, cez ktorý je počuť volaného. Hlasitosť je slušná, ale v rušnom prostredí treba hodinky dať bližšie k uchu. Pri rozprávaní do mikrofónu je lepšie držať hodinku na úrovni úst, povedzme 20 centimetrov (v závislosti od situácie), aby bol prenášaný hlas čo najzrozumiteľnejší.

Telefonovanie pri väčšej vzdialenosti, napríklad pri šoférovaní je možné, ale treba byť už trochu hlučnejší, aby nás druhá strana počula. Zároveň je lepšie držať hodinky displejom nahor než smerom k ústam. Mikrofóny tak lepšie zachytávajú zvuk. Skvelým doplnkom ku Galaxy Watch však budú Bluetooth slúchadlá, ktoré spravia z hovorov jednoduchšiu záležitosť.

V systéme Tizen nechýba štandardná história hovorov či možnosti vypnutia roamingu a mobilných dát. Práve mobilné dáta sú jednou z najväčších výhod hodiniek s eSIM. Kedykoľvek sa tak môžeš vybrať bez svojho smartfónu, pritom naďalej ti zostane možnosť prijať a reagovať na najdôležitejšie správy či maily. Tak trochu trest je však písanie textu na malom displeji.

Vďaka dátovému 4G či 3G pripojeniu je možné hodinky aj vybaviť rôznymi aplikáciami z Galaxy Shopu. Bez smartfónu používateľ môže surfovať internetom či využívať navigáciu. Obmedzením je naďalej malý displej hodiniek, ale dané možnosti sú po prihliadnutí na okolnosti a logické limity zariadenia skvelé, a to nielen v nevyhnutných prípadoch. Napríklad navigácia je pri používaní v hodinkách napríklad pri chôdzi či na bicykli, veľmi pohodlne využiteľná.

Niekoľko odpovedí na časté otázky v súvislosti s eSIM v Orangei:

1. Je možné aktivovať eSIM aj na Galaxy Watch 46mm zakúpených u iného predajcu/slovenského eshopu mimo Orange?

Operátor s nástupom eSIM podpory uviedol do svojho eshopu aj kompatibilnú verziu Samsung Galaxy Watch 46mm. Orange garantuje 100 % funkčnosť eSIM len na hodinkách zakúpených v jeho obchode. Ak by si predsa len kupoval inde, určite musí ísť o tú istú verziu hodiniek od Samsungu. Model, ktorý podporuje eSIM, má dvojnásobnú operačnú pamäť, teda 1,5 GB namiesto 768 MB, a táto špecifikácia je dobrým indikátorom existujúcej podpory. Treba sa však informovať u predajcu. Minimálne zo začiatku môže byť problém danú verziu dostať mimo oficiálny Orange predaj.

2. Je možné už existujúci paušál/program (ktorý funguje na klasickú SIM) zmeniť na eSIM?

Zmena je možná, pričom zákazník za túto operáciu zaplatí 10 €. Prípadne ďalšie zmeny sú spoplatnené sumou 2,90 €.

3. Môže si zákazník aktivovať eSIM aj v rámci programu s kreditom Prima a FunFón?

Áno, aj toto je možné. Opäť platí poplatok 10 € pokiaľ si zákazník prenáša na eSIM už existujúce číslo.

4. Funguje eSIM program v zahraničí (napríklad Európa) rovnako ako roaming na klasickej SIM?

Fungovanie programu/paušálu cez eSIM je prakticky totožné s bežnou kartou, takže platia rovnaké podmienky.

5. Je možné si v súčasnosti už aktivovať na eSIM viac programov (napr. jeden dátový balíček a jeden pre telefonáty), medzi ktorými by sa dalo prepínať?

Takéto nastavenie nie je možné. eSIM funguje v rovnakom režime v zmysle eprogramov ako klasická SIM.

6. Je možné využívať rovnaké číslo na viacerých zariadeniach (napr. smart hodinky a smartfón)?

Toto v súčasnosti nie je možné. Danú podporu Orange zatiaľ neohlásil a najmä, jediným zariadením, ktoré je v súčasnosti na Slovensku využiteľné s eSIM sú len Galaxy Watch. Keď však príde podpora aj pre smartfóny, mohli by sme sa dočkať aj tejto možnosti. Orange už avizoval, že na začiatku roka 2019 má začať s podporou eSIM aj na nových iPhonoch.

Podarili sa. A veľmi

Galaxy Watch patria jednoznačne k tomu najlepšiemu, čo máme možnosť vo svete inteligentných hodiniek vidieť. Skvelá je ovládacia luneta, ktorú môžeme označiť za otočné koliesko. Ide snáď o najlepší ovládací prvok na smart hodinkách vôbec. Spolupráca so systémom Tizen je odladená a Samsung v tejto oblasti odvádza dobrú prácu. Jeho operačný systém pre hodinky časom dospel a aj keď nemá takú podporu aplikácií ako watchOS, ponúka našťastie tie, ktoré sú potrebné. Od Spotify cez navigácie až po športové aplikácie.

Väčšie však malo byť vnútorné úložisko. 4 GB, z ktorých viac ako polovicu zaberie systém, nestačia. Viac priestoru by sa zišlo pri ukladaní skladieb alebo inštalácia viacero aplikácií. Pochvalu si naopak zaslúži displej. Ten je veľmi jemný a napríklad s konkurenčnými hodinkami od Xiaomi jednoznačne vyhráva. Zlepšené boli aj senzory pre meranie tepu, ktoré tak udávajú presnejšie hodnoty. V porovnaní s hrudným pásom však v presnosti niečo určite strácajú.

Okrem mobilného pripojenia sa Galaxy Watch dokážu pripojiť aj na Wi-Fi, majú NFC, rôzne režimy pre stíšenie notifikácií a viaceré nastavenia a funkcie, vrátane barometra alebo vodeodolnosti dostatočnej na plávanie. To je na hodinky viac než slušná výbava. Aj záznam trasy a GPS je silnou stránkou hodiniek. Platí to pri navigáciách aj športe.

A potom je tu ešte výdrž. Mobilné pripojenie si vyžaduje aj vyššiu náročnosť na batériu a pokiaľ sa nebudeš obmedzovať nabíjanie bude potrebné prakticky denne. To platí pri vypnutom Always On displeji, pretože s touto funkciou batéria stráca ešte viac a mne s týmto nastavením hodinky nikdy nevydržali ani jeden celý deň. Pokiaľ však budeš s nastaveniami trochu pracovať, vypínať Wi-Fi či dáta a ďalšie senzory pokiaľ ich nebudeš potrebovať, 3 dni sú reálne.

Dobrá dvojka

Orange ako prvý na Slovensku spustil podporu eSIM a ako prvé podporované zariadenie si nevybral smartfón. Je to však dobrý krok, pretože spojenie eSIM s novými Galaxy Watch dáva veľký zmysel. K hodinkám už nie je nevyhnutný smartfón pokiaľ chceme byť stále online.

Galaxy Watch v sieti Orangeu umožňujú samostatné telefonáty, SMS, aj dátové pripojenie. Zatiaľ čo hlasitosť a kvalita hovor je skvelá, písanie správ na hodinkách bude vždy tak trochu bolieť. Mobilné dáta spolu s vydarenými hodinkami a systémom Samsungu, umožňujú sťahovanie aplikácie, surfovanie internetom či využívanie navigácie. Samozrejme, s prídavkom v podobe 3G alebo 4G signálu treba počítač s menšou výdržou batérie.

Celkovo však eSIM a Galaxy Watch tvoria skvelé duo, ktoré však zatiaľ ešte trochu trpí nedostatočnou podporou novej technológie na Slovensku. Skvelé by bolo mať možnosť využívať rovnaké číslo na smartfóne aj hodinkách. Skvelé by bolo mať možnosť kombinovať programy aj od ostatných operátorov a vybrať si to najlepšie. Aj toho sa možno dočkáme. Začalo to veľmi nádejne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom