Clo na telefóny a inú elektroniku z Číny končí!

Určite mnohí z vás zažili ten nepríjemný pocit, keď si konečne kúpite svoj vysnívaný telefón z čínskeho e-shopu a na colnici vás čaká prekvapenie v podobe vymáhanie colného poplatku. Týmto časom je nadobro koniec.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Svetová obchodná organizácia pripravuje novinku o zamedzení platenia colných poplatkov na elektroniku z Číny. Pre zákazníkov by to znamenalo zlacnenie produktov o 3 až 11 %. Zákazníci zo Slovenska by sa tak mali jednoduchšie dostať k populárnym produktom z Číny. Už dlhé roky platí pravidlo, že ceny v slovenských e-shopoch, ktoré sa zaoberajú importovaním z Číny, sú vyššie než v zahraničných obchodoch. Aj tento trend by mal byť na ústupe po uvedení zákona. Po novom by tak colným poplatkom nepodliehali zariadenia ako telefóny, mobily, počítače, notebooky, GPS navigácie a ďalšie.

Xiaomi Mi Note bambus

Xiaomi MiNote 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Neprajníci toho nového zákona tvrdia, že jeho schválením sa zvýši prílev lacných napodobenín a nekvalitných výrobkov. Polemizovať nad touto otázkou je v tomto momente veľmi náročné a až čas ukáže, ako sa bude vyvíjať situácia na európskom trhu. Tých fanúšikov, ktorí radi nakupujú v čínskych e-shopoch táto informácia určite mimoriadne poteší a aj my veľmi fandíme, aby sa tento zákon uplatnil čo v najkratšom možnom čase. Pripomeňme si ešte, aký tovar podlieha clu a DHP:

 • zásielky do 22 EUR: úplné oslobodenie od cla aj DPH (okrem tovaru podliehajúcemu SPD)
 • zásielky s hodnotou nad 22 EUR a do 150 EUR: oslobodene od cla, ale s výberom DPH (ak podlieha, aj SPD)
 • zásielky nad 150 EUR: výber cla aj DPH (ak podlieha, aj SPD)

* SPD = spotrebná daň

Zdroj: hn.hnonline.sk

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
67%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
33%
O autorovi
Dávid Igaz
Šéfredaktor a spoločník FonTech.sk, no najmä technologický nadšenec, ktorý nepohrdne akoukoľvek novinkou. Ak by si sa potreboval o niečom poradiť, neváhaj a napíš mi na [email protected]
 • A odkedy budú platiť tieto zákony? =)

 • Bigfoot007

  Len by som rad autora clanku opravil, ze teleefony maju vynimku a clo sa na ne ani pri cene nad 150€ nevztahuje (plati pre celu EU!), takze „dovazajufi“ vzdy plati len DPH!

  • M. Belis

   Bigfoot007 Moholi by ste mi to odzdrojovať, v dokumentácií na strankach finanč. správy som túto výnimku nenašiel.
   Vopred ďakujem.

 • stanley

  skoda ze nezrusia rovno to blbe DPH… clo tvori len starasne malu /minimalnu cast z poplatkov.. dan je ovela vacsia polozka(alebo ju aspon zkratit na polovicu povedzme na 10% nie 20 ako je teraz, to je moc(najma pri drahsich modeloch sa vyrazne priplaca a fon sa poriadne predrazuje)

 • Pietro Ribelle

  Je daný zákon už v platnosti ? Platí, teda, že na elektroniku sa už nebude vzťahovať Clo ? Díky za odpoveď :)

 • Mirica

  Dobry den, neviete ako je to s tymi colnymi poplatkami? Oficialne stranky su uplne …otrasne…
  dakujem za odpoved :)