Určite mnohí z vás zažili ten nepríjemný pocit, keď si konečne kúpite svoj vysnívaný telefón z čínskeho e-shopu a na colnici vás čaká prekvapenie v podobe vymáhanie colného poplatku. Týmto časom je nadobro koniec.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Svetová obchodná organizácia pripravuje novinku o zamedzení platenia colných poplatkov na elektroniku z Číny. Pre zákazníkov by to znamenalo zlacnenie produktov o 3 až 11 %. Zákazníci zo Slovenska by sa tak mali jednoduchšie dostať k populárnym produktom z Číny. Už dlhé roky platí pravidlo, že ceny v slovenských e-shopoch, ktoré sa zaoberajú importovaním z Číny, sú vyššie než v zahraničných obchodoch. Aj tento trend by mal byť na ústupe po uvedení zákona. Po novom by tak colným poplatkom nepodliehali zariadenia ako telefóny, mobily, počítače, notebooky, GPS navigácie a ďalšie.

Xiaomi Mi Note bambus

Xiaomi MiNote 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Neprajníci toho nového zákona tvrdia, že jeho schválením sa zvýši prílev lacných napodobenín a nekvalitných výrobkov. Polemizovať nad touto otázkou je v tomto momente veľmi náročné a až čas ukáže, ako sa bude vyvíjať situácia na európskom trhu. Tých fanúšikov, ktorí radi nakupujú v čínskych e-shopoch táto informácia určite mimoriadne poteší a aj my veľmi fandíme, aby sa tento zákon uplatnil čo v najkratšom možnom čase. Pripomeňme si ešte, aký tovar podlieha clu a DHP:

  • zásielky do 22 EUR: úplné oslobodenie od cla aj DPH (okrem tovaru podliehajúcemu SPD)
  • zásielky s hodnotou nad 22 EUR a do 150 EUR: oslobodene od cla, ale s výberom DPH (ak podlieha, aj SPD)
  • zásielky nad 150 EUR: výber cla aj DPH (ak podlieha, aj SPD)

* SPD = spotrebná daň

Zdroj: hn.hnonline.sk

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú