Spoločnosť Climeworks postavila vo švajčiarskom Zürichu prvé zariadenie svojho druhu na odsávanie CO2 z ovzdušia. Vzhľadom na hrozbu klimatických zmien a globálneho otepľovania ich budeme potrebovať oveľa viac.

Toto zariadenie bolo vybudované nad továrňou na spaľovanie odpadu v blízkosti Zürichu. Ako tvrdia Christoph Gebald a Jan Wurzbacher, ktorí ho navrhli, ich zariadenie je prvým komerčným podnikom svojho druhu. Technológia pod názvom Direct Air Capture (DAC) bola navrhnutá ako odpoveď na klimatické zmeny. Ich snaha je udržať globálnu teplotu pod limitom stanoveným parížskou dohodou, ktorá aktuálne prekračuje hranicu dvoch stupňov Celzia. „V skutočnosti máme menej ako 20 rokov pri súčasnej emisnej rýchlosti nato, aby sme mali dobrú šancu obmedziť emisie na menej ako 2°C“, hovorí Chris Field, riaditeľ Stanfordského inštitútu.


zdroj fotografie: Climeworks

Zariadenie funguje na princípe chemického ukladania oxidu uhličitého na povrch filtra, ktorý je nasávaný malými ventilátormi do kolektorov. Tento proces trvá dve alebo tri hodiny, kým sa filter úplne nasýti. Následne sa izoluje čistý oxid uhličitý pri teplote približne 100 °C. Zachytený čistý oxid uhličitý sa potom môže predávať zákazníkom na kľúčových trhoch, ktoré zahŕňajú komerčné poľnohospodárstvo, potravinársky / nápojový priemysel, energetický sektor a automobilový priemysel.

zdroj fotografie: Climeworks

Momentálne Climeworks zabezpečuje nepretržitú dodávku oxidu uhličitého prostredníctvom podzemného potrubia do skleníka vzdialeného 400 metrov. Cieľom je pomôcť oxidom uhličitým pri pestovaní zeleniny, ako sú paradajky a uhorky. DAC tak momentálne dodáva do okolitých skleníkov až 900 ton oxidu uhličitého ročne.


zdroj fotografie: Climeworks

Spoločnosť však má v talóne aj iné možnosti využitia. Plánuje použiť CO2 na výrobu uhlíkovo neutrálnych výrobkov. Za pomoci obnoviteľnej energie môže totiž rozdeliť vodu, ktorá vzniká ako vedľajší produkt procesu, na vytvorenie vodíka. Ten je potom možné kombinovať s oxidom uhličitým pri rôznych procesoch na výrobu plastov alebo paliva. V konečnom dôsledku chce táto inovatívna spoločnosť predávať svoje revolučné zariadenie schopné odstrániť oxid uhličitý z atmosféry a uložiť ho do podzemia po celom svete.


zdroj fotografie: Climeworks

Climeworks sa domnieva, že trh môže byť pripravený zaplatiť za ich vynález skôr, ako sa pôvodne očakávalo. Predsa len medzinárodný orgán IPCC, ktorý vydáva rozsiahle a komplexné správy o klimatických zmenách, odhaduje, že svet bude musieť odstrániť v priemere 10 gigaton CO2 ročne z atmosféry do polovice 20. storočia. Práve z tohto dôvodu sa javí vynález od Climeworks ako jedno z možných riešení. No jedno zariadenie na celom svete určite nebude stačiť. Potrebujeme ich tisíce, a to rozhodne čím skôr!

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú