Prevádzka elektromobilu je v porovnaní s prevádzkou áut na benzín či naftu podstatne lacnejšia. Porovnaní existuje na internete niekoľko, vlastné testy a porovnávania sme robili aj my v redakcii. Jeden z najkomplexnejších výpočtov nákladov na 100 km jazdy pri rôznych typoch pohonu ale teraz prinieslo Ministerstvo hospodárstva. Elektrina jasne dominuje a vodík ukázal, že v osobnej doprave pri súčasných cenách zatiaľ nemá absolútne žiadne miesto.

Metodika výpočtu je pomerne presná

Ako uvádza ministerstvo v tlačovej správe, výpočet nákladov jazdy na 100 km pozostáva z dvoch premenných, ktorými sú priemerná spotreba auta a priemerná cena pohonnej hmoty či elektriny.  Prepočet sa pritom realizuje pre vozidlá segmentu C, čo je nižšia stredná trieda. Konkrétne modely a motorové špecifikácie sú vybrané z troch najpredávanejších vozidiel v danom segmente za uplynulý rok.

Priemerná spotreba týchto vozidiel je prevzatá z príručky o spotrebe paliva a o emisiách CO2 nových osobných automobilov a priemerné ceny fosílnych palív sú vypočítané z priemerných mesačných cien zverejňovaných Štatistickým úradom.

Cena za nabíjanie elektromobilu je takisto počítané veľmi komplexne. Zahŕňa priemer domácich cien od troch najväčších poskytovateľov na Slovensku a tiež priemer od troch najväčších verejných poskytovateľov nabíjacích staníc, pričom tento priemer sa počíta z AC, DC aj ultrarýchleho nabíjania z vien základného plateného programu. Do výpočtu je dokonca zahrnutý percentuálny podiel, ktorý zohľadňuje, či motoristi viac nabíjajú na AC alebo na DC nabíjačkách.

Cena vodíka sa vypočítava na základe priemernej ceny zatiaľ jediného slovenského poskytovateľa na Slovensku.

Elektrina výrazne dominuje, vodík je extrémne drahý

Porovnanie nákladov na jazdu vychádza kvartálne a ministerstvo zverejnilo dáta za 3. aj 4. kvartál 2022. Pri pohľade na Tretí kvartál je každému ihneď jasné, že elektromobil má takmer tretinové náklady v porovnaní s bežnými benzínovými a naftovými autami.

Cenovo sa naň doťahuje iba LPG, s ktorým dokážu motoristi jazdiť za 5 €/100 km. Vodík je ale výrazne pozadu a 100 km jazdy s týmto typom pohonu vyjde motoristu až na vyše 18 €. To je dvojnásobok aj v porovnaní s benzínom a naftou.

Dáta za 4. kvartál odhaľujú, že nabíjanie elektromobilov mierne zdraželo, pričom fosílne palivá šli cenovo dole. Nejde však o žiadne drastické zmeny a prevádzka elektromobilu je aj naďalej tretinová v porovnaní s najbežnejšími typmi pohonu.

Prevádzka elektromobilu vzrástla o 1,7 % a najvýraznejšie klesla jazda benzínovým autom, presnejšie o 7 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP