Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Trh kryptomien zažil v máji obrovský prepad, ktorý bol okrem iného spojený aj s tvrdými opatreniami, ktoré zaviedla Čína. Tamojší vládni regulátori totiž tvrdo zasiahli proti ťažiarom a miestnym burzám, čo vyústilo k ukončeniu prevádzky až 90 % všetkých ťažiarov v krajine.

Na ázijskú krajinu v tom čase pripadalo až 65 % globálnej ťažby bitcoinu a tieto opatrenia teda spôsobili aj pokles celkového hashrate až o 50 %. Ako však informuje CoinTelegraph, s týmto „útokom“ Číny sa trh v pomerne krátkom čase dokázal vysporiadať.

Bitcoinová sieť sa s Čínou vysporiadala „po svojom“

Po dosiahnutí maxima na úrovni 186 miliónov TH/s (trilión hashov za sekundu), ku ktorému došlo 12. mája, sa hashrate bitcoinovej siete začal prepadať až na dno na úrovni 85 miliónov TH/s, čo predstavuje najnižšiu hodnotu za posledné dva roky.

Podľa analýzy Blockchain.com sa však hashrate stabilizoval a pomerne rýchlo sa dostal späť nad úroveň 100 miliónov TH/s, pričom v súčasnosti dosahuje približne 110 miliónov TH/s. Tento posun možno pripísať aj faktu, že veľa ťažiarov presunulo svoje operácie do Kazachstanu, USA či Kanady.

Zobraziť celú galériu (2)
Graf vývoja hashrate bitcoinu / Zdroj: Blockchain.com

Obrovský pokles ťažby v Číne sa tiež ukázal ako výhodný pre ťažiarov v iných častiach sveta, čo nám potvrdil aj slovenský ťažiar Jozef v nedávnom rozhovore. Ten zaznamenal po tvrdých opatreniach v Číne pokles celkovej hashrate aj u druhej najväčšej kryptomeny, etherea.

Prečítaj si tiež
Sedieť pri grafe je zbytočné. Toto je 5 ukazovateľov, ktoré musíš sledovať pri bitcoine

Zákazy v Číne sa však netýkali len ťažby, krajina pritvrdila aj na činnosť miestnych búrz a zmenární, ktoré napríklad zablokovala z výsledkov webového vyhľadávania. Veľká burza Huobi následne začala obmedzovať obchodovanie s pákovým efektom a blokovala nových používateľov z Číny.

Čínskej centrálna banka zároveň vyjadrila vyjadrila „veľké obavy“ z globálnych rizík vyplývajúcich z používania niektorých digitálnych mien, konkrétne tzv. stablecoinov, teda kryptomien s minimálnou volatilitou, spravidla naviazaných na štátne platidlá alebo aktíva.

Za týmto nepriateľským postojom však stojí aj ďalší dôvod, a to čínsky digitálny jüan, ktorý krajina vyvíja a venovali sme sa mu v tomto rozsiahlom článku. Úplné potlačenie obchodovania pre čínske subjekty by sa však časom pravdepodobne odrazilo aj na burzách ako Binance, OKEx a Huobi, ktoré v minulosti vo veľkom ťažili práve z tohto regiónu.

Zobraziť celú galériu (2)
Objemy prostriedkov na najväčších kryptoburzách za posledný týždeň / Zdroj: Cryptorank.io

Podľa údajov portálu Cryptorank.io však zostávajú v objemoch prostriedkov tieto tri burzy stále v popredí, no pripomeňme, že Binance čelí tlaku regulátorov po celom svete a obmedzenia spojené s touto burzou sa dotkli aj Slovákov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú