banner-iphone-7
Pre nezainteresovaných, Foxconn je taiwanský gigant priemyslu stojaci napríklad aj za výrobou iPhonov a niekoľkých ďalších zariadení svetových výrobcov. So zvyšujúcim sa dopytom sa spoločnosť snaží redukovať výdaje, a tak sa na Taiwane rozhodli, že do roku 2020 nahradia zamestnancov vo výrobe robotmi, vďaka čomu vznikol už aj špeciálny 3-fázový plán.

Tento 3-fázový program má na svojom konci za úlohu vymeniť pracovníkov za automatizované roboty zvané Foxbots. V prvej fáze plánu chce Foxconn automatizovať prácu, ktorá je pre bežných pracovníkov nebezpečná alebo ju zamestnanci odmietajú vykonávať. V druhej chce spoločnosť optimalizovať počet robotov, ktoré nahradia zamestnancov, aby tak nevzniklo ich prebytočné použitie. Posledná, a teda tretia fáza bude mať za následok celkovú redukciu pracovníkov, z ktorých bude vo výrobe ponechané len nutné minimum, ktorí budú vykonávať logistiku, kontroly a rôzne inšpekcie.

foxconn-iphonezdroj fotografie: Digital Trends

Foxconn automatizuje svoju výrobu už niekoľko rokov, no novým cieľom je zautomatizovať až 30 % svojej celkovej výroby už do štyroch rokov. Aktuálne je firma schopná vyrobiť ročne približne 10 000 robotov Foxbots. Gigantovi sa už v marci tohoto roka podarilo nahradiť robotmi približne 60 000 pracovných miest v jednej zo svojich tovární. K hlavným nevýhodám automatizácie výroby robotmi patrí hlavne drahá počiatočná investícia a nemalé sumy tečú prúdom aj za preprogramovanie robotov na nové pracovné úlohy. Táto zmena je zároveň aj pomerne zdĺhavá, a preto je ľudská práca na čínskom trhu stále lacnejšia ako práca robotov.

foxbotszdroj fotografie: SCMP

TIP: O výrobu smartfónov s logom Nokia by sa mohol postarať Foxconn

Celú situáciu mierne komplikuje čínska vláda, ktorá sa snažila doteraz vytvoriť čo najviac pracovných miest pre svojich obyvateľov rôznymi bonusmi, energetickými zmluvami či verejnou infraštruktúrou, len aby Foxconn expandoval a mohol zamestnávať viac a viac pracovníkov. To sa v oblastiach Chengdu, Shenzhen a Zhengzhou vláde doteraz darilo, keďže spomínaný výrobca figuruje ako jeden z najväčších na svete s počtom zamestnancov približne 1,2 milióna. Viac ako 1 milión z nich býva v Číne. Pre nich boli tiež vytvorené špeciálne kampusy, v ktorých sú vystavané domy, kde môžu zamestnanci aj so svojimi rodinami bývať.

ap_foxconn_ps4_jtm_1131011_16x9_992
zdroj fotografie: ABC News

Práve oblasť Zhengzhou je jednou z najväčších oblastí s obrovskou produkciou iPhonov, ktorých každodenne z tamojších liniek vyjde až pol milióna. Nie nadarmo je Zhengzhou označovaná aj ako mesto iPhonov. Znepokojujúcou správou pre túto oblasť je ale progres v pláne automatizácie, ktorý sa momentálne nachádza už v druhej fáze a do niekoľkých rokov tak môže byť ukončená aj posledná fáza. Postupný nárast automatizácie po celom svete už teraz spôsobuje, že sú zamestnávatelia nútení prejsť automatizačným procesom, keď chcú ďalej vyrábať svoje produkty.

foxconn-workers
zdroj fotografie: Forbes

Táto na prvý pohľad progresívna situácia má svoje negatívne stránky, ktoré sa najviac dotýkajú práve zamestnancov. Nie raz a ani nie dvakrát sa Foxconn spojoval so zlými pracovnými podmienkami vo výrobe a ešte smutnejšou správou je fakt, že sa objavovali aj samovraždy vyčerpaných pracovníkov. Tým trpeli obe strany a Foxconn bol nútení prijať opatrenia, aby ochránil seba samého pred vyčerpávajúcimi súdnymi spormi s rodinami zamestnancov. Výmenou ľudských pracovníkov za roboty si spoločnosť ušetrí tieto spory a tiež nebude musieť zlepšovať pracovné podmienky, či zvyšovať mzdy, no koniec koncov, znova na všetko doplatia zamestnanci. Tí po tom, čo ich firma nahradí robotmi, ostanú bez práce a nebude pre nich jednoduché opäť sa zamestnať. Pritom nejde o pár stoviek ľudí, ale počet prepustených sa bude pohybovať v státisícoch či dokonca môže prekročiť aj 1 milión prepustených pracovníkov.

TIP: Smartfónový priemysel v Číne by mohol postupne trpieť prebytkom zariadení na trhu

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú