Čínska spoločnosť ZTE už pred niekoľkými týždňami oznámila, že na trh čoskoro uvedie nový 5G smartfón. Túto funkciu však zatieni jeho oveľa zaujímavejšia prednosť. ZTE Axon 20 5G bude totiž historicky prvým smartfónom, ktorý integruje prednú kameru pod displej, píše portál The Verge.

Od svojho vynájdenia prešli mobilné telefóny obrovskými zmenami – od Motorol, ktoré vážili niekoľko kilogramov, cez sklápacie mobily, až po prvé skutočné smartfóny. S dotykovou obrazovkou čoskoro prišla aj takzvaná selfie-kamera. Vývojári ju v podobe výrezu postupne začlenili priamo do displeja.

Neskôr sa stala jediným bodom, ktorý na obrazovke prekážal, preto bolo žiadúce, aby sa problém s výrezom nejakým spôsobom vyriešil. Predošlé pokusy o kameru pod displejom v podaní Samsungu, Xiaomi či OPPO nedopadli veľmi dobre. Nepríjemné odlesky a zlú kvalitu obrazu mala na svedomí tenká kovová vrstva, ktorá pokrýva celý povrch displeja smartfónu.

ZTE

„Veľkou výzvou pri práci s kamerou pod displejom je práve katódová vrstva absorbujúca priveľa svetla s rôznymi vlnovými dĺžkami,“ vysvetľuje Michael Helander, CEO kanadskej spoločnosti OTI Lumionics, ktorá sa orientuje na výrobu materiálov vhodných na použitie v smartfónoch novej generácie, píše portál XDA-Developers.

Ako sa to ZTE podarilo?

Prvé smartfóny s materiálmi od OTI sa však na trh dostanú až počas budúceho roka. Konkurenčná spoločnosť Visionox z Číny však už vyvinula svoje vlastné sériovo vyrábané riešenie s názvom „InV See“. Túto technológiu bude používať aj ZTE Axon 20 5G, ktorý sa stane úplne prvým verejne dostupným smartfónom s prednou kamerou pod displejom.

ZTE Axon 20 5G ponúka prvú prednú kameru, ktorá je úspešne ukrytá pod displejom. ZTE

„Podarilo sa nám to vďaka použitiu veľmi priehľadného materiálu, ktorý obsahuje nové organické a anorganické fólie,“ vysvetľuje ZTE spôsob, ktorým túto technológiu uviedli do praxe. Ďalším dôležitým prvkom bolo uvedenie optimalizovaných softvérových algoritmov, ktorých úlohou je zabezpečiť patričnú kvalitu snímky.

Nadpriemerný 6,92-palcový OLED displej schováva okrem spomínanej 32 MPx prednej kamery aj snímač odtlačkov prstov.

Na zadnej strane sa nachádzajú hlavný 64 MPx snímač, 8 MPx ultraširokouhlý a dva 2 MPx hĺbkové a makro snímače.

Takto bude vyzerať prvý smartfón s prednou kamerou po displejom - ZTE Axon 20 5G

Zákazníci majú na výber medzi 6 alebo 8 GB RAM a 128 alebo 256 GB úložiskom. Axon 20 5G sa dá zatiaľ objednať v Číne za 2198 juanov, čo je v prepočte približne 270 €. ZTE však doteraz neoznámilo, či bude smartfón predávať aj na západných trhoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom