V komerčnom sektore kozmického priemyslu nezaostáva ani Čína, ktorá len pred pár dňami vyniesla do kozmu komerčný satelit na lov asteroidov. Na palube sa nachádzal aj záhadný satelit na pozorovanie Zeme, informuje SPACE.

Pozorovanie Zeme, záhadný satelit nasleduje kroky svojich predchodcov

Hlavným nákladom na palube rakety Dlhý Pochod 2D (Čchang-čeng 2D) sa stal satelit Peking-3 na pozorovanie Zeme. Dostupných informácií o tejto družici je len málo, poznáme však napríklad jej rozlíšenie na úrovni 0,5 m a známa je tiež jeho heliosynchrónna obežná dráha.

Tri satelity Peking-2. Zdroj: Surrey Satellite Technology ltd

Takáto orbita je síce vhodná pre špionážne satelity, no rovnako pre meteorologické. Jej výhodou je, že pri opakovanom prelete ponad určitým miestom je uhol jeho osvetlenia takmer nezmenený.

Satelit Peking-2 sa zakladá na platforme CAST3000E, ktorá je vhodná na vyhotovenie snímok Zeme s vysokou kvalitou a rozlíšením, píše Everyday Astronaut.

Podľa názvu je pravdepodobné, že tieto súvisia s minulými družicami Peking-1 a Peking-2, ktoré dostala Čína do kozmu v rokoch 2005 a 2011. Či ešte vždy fungujú známe nie je, ich životnosť mala dosiahnuť 7 rokov a Číne a niektorým firmám poskytli dôležité informácie o znečistení, vodných zdrojoch, poľnohospodárstve a podobne.

Pripravuje sa Čína na ťažbu asteroidov?

O potenciálnej ťažbe asteroidov sme komplexnejšie informovali len nedávno a dnes sa zdá, že sa o tento zložitý sektor zaujíma aj Čína. Na palube rakety Čchang-čeng 2D vyniesli do kozmu aj komerčný satelit na lov asteroidov čínskej firmy Origin Space.

Družica NEO-1. Zdroj: Origin Space

Podľa nej je tento malý satelit prvým optickým vesmírnym teleskopom Číny. Pomocou viditeľného a ultrafialového žiarenia a so širokým zorným poľom sa postará o detegovanie asteroidov v blízkosti Zeme, vďaka čomu chce firma vytvoriť „mapu pokladov“, teda potenciálnych zdrojov surovín vo vesmíre.

Ako píše Space News, firma vyniesla v apríli do kozmu testovací satelit NEO-1 na rakete Dlhý Pochod 6. Jeho úlohou je vypustiť a opäť zachytiť simulovaný asteroid práve pre simulovanie a overenie technológie pre budúce využitie pri skutočných asteroidoch.

Dnes už zrušená misia ARM, ktorá mala presmerovať asteroid a pripraviť ho pre výskum astronautmi. Zdroj: NASA

Okrem toho sa nachádzal na palube rakety Dlhý Pochod 2D aj satelit Haisi-2 vyvinutý spoločnosťou DFH Satellite a Siamenskou univerzitou či Tianjian Space Test 1 Šanghajskej akadémie technológií pre vesmírne lety, ktorá spadá pod CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation). Jeho úlohou je overenie systémov pre udržiavanie stavu satelitov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú