Napriek tomu, že opatrenia nastavené proti kryptomenám v Číne nie sú už dlhé roky ničím novým, búrlivý vzťah druhej najväčšej ekonomiky sveta s digitálnymi menami naberá na obrátkach práve v posledných mesiacoch, kedy sme boli svedkami mnohých zákazov týkajúcich sa najmä ich ťažby.

Tie boli neraz jednou z príčin prepadu trhu kryptomien a najmä bitcoinu, z ktorého globálnej ťažby pripadá na Čínu až 65 %. Toto číslo sa však bude v blízkej budúcnosti s istotou prehodnocovať.

Ťažiari sa budú presúvať, Čína odstavila takmer všetky veľké centrá

Podľa najnovších informácií, ktoré ako prvý priniesol čínsky denník Global Times, totiž po zákaze ťažby v provincii S‘-čchuan, ktorá patrí medzi veľké centrá ťažby bitcoinu, zastavilo svoju činnosť už viac ako 90 % tamojších ťažiarov najväčšej kryptomeny.

S‘-čchuan sa pritom radí medzi jednu z „čistejších“ provincií, kde je dostatok vodnej energie a mnoho veľkých hráčov v priemysle preto dúfalo, že miestni regulátori zvolia o čosi benevolentnejší prístup.

Komisia pre rozvoj provincie a energetický úrad S‘-čchuanu však v piatok vydali nariadenie, v ktorom požadovali do nedele bezodkladné zatvorenie 26 projektov, u ktorých je podozrenie, že ide o ťažbu kryptomien.

Nariadenie rovnako platí aj pre miestne energetické spoločnosti, ktoré mali okamžite zastaviť dodávky energie projektom na ťažbu kryptomien a zároveň zakázalo miestnym orgánom schvaľovať nové ťažobné projekty.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (úprava redakcie)

Ťažbu bitcoinu už okrem Vnútorného Mongolska, na ktoré pripadalo až 8 % globálnej ťažby bitcoinu, a S‘-čchuanu, zakázali aj provincie Jün-nan a Čching-chaj. V krátkodobom horizonte sa tak podľa šéfa blockchainovej spoločnosti BankLedger so sídlom v Shenzhene, Shentu Qingchuna, pozastavilo viac ako 90 % ťažobnej kapacity bitcoinu v Číne, čo predstavuje viac ako tretinu globálneho výkonu v sieti kryptomeny.

Výsledkom je, že čínski ťažiari musia uzavrieť spojenectvá, aby mohli svoje projekty migrovať do zámoria na miesta ako Severná Amerika a Rusko. Napríklad v USA bola nedávno aj pod záštitou Elona Muska vytvorená Rada pre ťažbu bitcoinu, ktorej cieľom je podporiť transparentnosť spotreby energie u kryptomien a urýchliť iniciatívy udržateľnosti v tejto oblasti na celom svete.

Je preto veľmi pravdepodobné, že časť z čínskej ťažobnej kapacity si „uhryznú“ práve firmy v Spojených štátoch.

Okrem zákazov ťažby však čínska centrálna banka v pondelok vyzvala domáce finančné inštitúty, vrátane giganta Alibaba, ktorý prevádzkuje známu platobnú služby AliPay, aby zakročili proti obchodovaniu s kryptomenami a zavreli platobné kanály pre obchody s nimi spojené.

NEPREHLIADNI
Čínsky paradox: Krajina zakazuje kryptomeny, vyvíja digitálny jüan a rozdáva ho zadarmo

V kontraste s tvrdými opatreniami proti ťažbe a používaniu kryptomien sa však na titulky svetových médií dostáva v posledných mesiacoch aj čínsky digitálny jüan, ktorý začal prechádzať oficiálnym verejným testovaním. O tom, čo táto digitálna mena pre krajinu znamená, si môžeš prečítať v tomto článku.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú