Čína v sobotu oficiálne uviedla do prevádzky najväčší a najcitlivejší rádioteleskop na svete. Teleskop FAST sa otvorí pre astrómov z celého sveta, a bude odhaľovať záhady vo vesmíre, ako aj hľadať mimozemský život, informuje China Daily.

Najväčší rádioteleskop na svete

Tento víkend sme boli svedkami oficiálneho začiatku prevádzky najväčšieho rádioteleskopu na svete, ktorý sa nachádza v čínskej provincii Guizhou. Five-hundred meter Aperture Spherical radio Telescope (FAST) bol síce dokončený už v roku 2016 a astronómom priniesol už niekoľko pozoruhodných nálezov, avšak po oficiálnom uvedení do prevádzky sa môže odteraz využívať v plnej kapacite a hlavný inžinier ďalekohľadu, Jiang Peng, očakáva, že v najbližších rokoch bude nástrojom významných vedeckých objavov.

FAST je teleskop s anténou o priemere až 500 metrov, ktorá prijíma signál na ploche ekvivalentnej približne 30 futbalovým ihriskám. Je tiež asi 2,5-krát citlivejší ako druhý najväčší teleskop na svete nachádzajúcim sa v observatóriu Arecibo a je schopný prijímať maximálne 38 gigabajtov informácií za sekundu.

Za dva roky sa mu podarilo identifikovať 102 nových pulzarov (neutrónové hviezdy vyžarujúce elektromagnetické žiarenie), čo je viac ako celkový počet pulzarov objavených výskumnými tímami v Európe a USA za rovnaký čas, a zaregistroval tiež niekoľko rýchlych rádiových zábleskov (FRB), píše Popular Mechanics.

Zobraziť celú galériu (1)
Youtube / New China TV

Bude hľadať mimozemský život

Podľa profesora astronómie na Kalifornskej univerzite v Berkeley, Carla Heilesa, poskytuje FAST astronómii neuveriteľné príležitosti, najmä pri identifikácii pulzarov a pozorovaní medzihviezdnych oblakov. Jeho úlohou bude sledovať gravitačné vlny, skúmať atmosféry vzdialených exoplanét, meranie rýchlych rádiových zábleskov, ale aj hľadanie mimozemského života vo vesmíre.

Náklady na stavbu ďalekohľadu sa vyšplhali na takmer 1,2 miliardy juanov (160 miliónov €), a aby sa zabezpečila jeho výkonnosť, museli čínske orgány presťahovať až 7 000 obyvateľov žijúcich v jeho blízkosti. Okolo zariadenia bol postavený aj vesmírny park, ktorý prilákal veľké množstvo návštevníkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú