Globálne otepľovanie a klimatické zmeny nie sú čerstvou témou a výskumníci sa týmto závažným problémom zaoberajú už dlhé roky. Ekologickou cestou ako znížiť znečistenie je tiež využívanie čistej solárnej energie. V posledných rokoch sa ceny za solárne panely dostali na rozumnú úroveň, čo využila aj Čína na postavenie novej solárnej farmy.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Dnešný svet je závislý od fosílnych palív, no práve tie sú jednou z príčin zmeny našej klímy. Prejsť na ekologické riešenia sa rozhodla aj jedna z najväčších svetových veľmocí – Čína. Najnovším prírastkom v tejto krajine je veľká plávajúca farma s fotovoltaickými článkami. Tie majú za úlohu vyrábať zo slnečného žiarenia elektrickú energiu. V boji s veľkým množstvom emisií je tento projekt pre Čínu nesmierne významný. Solárna farma bola uvedená do prevádzky v meste Huainan v provincii Anhui.

Solárna farmazdroj fotografie: TheLipTV2/YouTube

Paradoxne všetky solárne panely plávajú na hladine, pod ktorou sa nachádza niekdajšia vytopená uhoľná baňa. Plávajúca solárna farma má mnoho výhod, a to najmä kvôli tomu, že nezaberá veľkú časť pôdy, ktorá tak môže byť využitá na iné účely. Chladnejší vzduch nad hladinou tiež prispieva k efektívnemu chladeniu solárnych článkov, vďaka čomu zároveň znižuje riziko degradácie výkonu. Ešte pozitívnejším faktom je to, že tento projekt nie je rozhodne posledným.

Solárna farma
zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Najnovšia solárna farma Tesly na jednom z Havajských ostrovov dosahuje obrovské rozmery a výkon

Čína sa pomaly stáva lídrom vo využití solárnej energie, za čo vďačí aj ďalším solárnym farmám. Len v minulom roku nám odhalila jednu s výkonom 20 MW v rovnakej lokalite. V tejto krajine taktiež môžeme nájsť najväčšiu pozemnú fotovoltaickú elektráreň, ktorej rozloha činí takmer 26 km2. Vďaka zníženiu celkových nákladov na výstavbu solárnych elektrární môžeme podobné farmy očakávať aj v budúcnosti. Čínska vláda taktiež oznámila, že do roku 2020 chce zvýšiť využitie solárnej energie až o 20 %.

Otepľovanie
zdroj fotografie: Pixabay

Závislosť dnešnej spoločnosti na fosílnych palivách sa pomaly môže blížiť ku koncu. Klimatické podmienky sa za posledné desaťročia zmenili na nepoznanie a rok 2016 bol už tretím najteplejším v poradí. Pokiaľ by sa k problému globálneho otepľovania postavilo rovnakým spôsobom ako Čína ešte viac krajín, mohlo by ľudstvo pozitívne ovplyvniť ďalší vývoj klímy na Zemi.

Podobné riešenie zaviedlo aj Japonsko: 

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
63%
Páči sa mi to
32%
Chcem to
5%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]