Globálne otepľovanie a klimatické zmeny nie sú čerstvou témou a výskumníci sa týmto závažným problémom zaoberajú už dlhé roky. Ekologickou cestou ako znížiť znečistenie je tiež využívanie čistej solárnej energie. V posledných rokoch sa ceny za solárne panely dostali na rozumnú úroveň, čo využila aj Čína na postavenie novej solárnej farmy.
Dnešný svet je závislý od fosílnych palív, no práve tie sú jednou z príčin zmeny našej klímy. Prejsť na ekologické riešenia sa rozhodla aj jedna z najväčších svetových veľmocí – Čína. Najnovším prírastkom v tejto krajine je veľká plávajúca farma s fotovoltaickými článkami. Tie majú za úlohu vyrábať zo slnečného žiarenia elektrickú energiu. V boji s veľkým množstvom emisií je tento projekt pre Čínu nesmierne významný. Solárna farma bola uvedená do prevádzky v meste Huainan v provincii Anhui.
zdroj fotografie: TheLipTV2/YouTube
Paradoxne všetky solárne panely plávajú na hladine, pod ktorou sa nachádza niekdajšia vytopená uhoľná baňa. Plávajúca solárna farma má mnoho výhod, a to najmä kvôli tomu, že nezaberá veľkú časť pôdy, ktorá tak môže byť využitá na iné účely. Chladnejší vzduch nad hladinou tiež prispieva k efektívnemu chladeniu solárnych článkov, vďaka čomu zároveň znižuje riziko degradácie výkonu. Ešte pozitívnejším faktom je to, že tento projekt nie je rozhodne posledným.
Nenechaj si ujsť
Najnovšia solárna farma Tesly na jednom z Havajských ostrovov dosahuje obrovské rozmery a výkon
Čína sa pomaly stáva lídrom vo využití solárnej energie, za čo vďačí aj ďalším solárnym farmám. Len v minulom roku nám odhalila jednu s výkonom 20 MW v rovnakej lokalite. V tejto krajine taktiež môžeme nájsť najväčšiu pozemnú fotovoltaickú elektráreň, ktorej rozloha činí takmer 26 km2. Vďaka zníženiu celkových nákladov na výstavbu solárnych elektrární môžeme podobné farmy očakávať aj v budúcnosti. Čínska vláda taktiež oznámila, že do roku 2020 chce zvýšiť využitie solárnej energie až o 20 %.
Závislosť dnešnej spoločnosti na fosílnych palivách sa pomaly môže blížiť ku koncu. Klimatické podmienky sa za posledné desaťročia zmenili na nepoznanie a rok 2016 bol už tretím najteplejším v poradí. Pokiaľ by sa k problému globálneho otepľovania postavilo rovnakým spôsobom ako Čína ešte viac krajín, mohlo by ľudstvo pozitívne ovplyvniť ďalší vývoj klímy na Zemi.
Podobné riešenie zaviedlo aj Japonsko:
Tech

Obrovský dizajnový posun. Novú Škodu Fabia Monte Carlo nafotili na verejnosti pri testoch

ZAUJÍMAVÉ Takto sa rodia legendy. Čo je za grafickým kabátom najkrajších hier histórie? Viac, ako si myslíš

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Lietať s dronom v 2021 už nebude také jednoduché. Prehľad všetkých nových pravidiel a obmedzení

AKTUÁLNE Trump naposledy trestá Huawei, ruší už udelené licencie, firma príde o ďalších kritických dodávateľov
